Program prednášok v RCR ÚĽUV Bratislava

Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Bratislava

Školský rok 2018/2019


 

Prútie v tradičnej vidieckej kultúre Slovenska

Prednáška prináša prehľad rôznorodej škály predmetov z prútia, ktoré boli súčasťou života obyvateľov dedín približne od polovice 19. do polovice 20. storočia. Cez autentické obrazové materiály predstavuje podoby a funkcie prútených nástrojov, nádob, stavebných objektov i postupy získavania a spracovania prútia, konárov do zamýšľanej podoby. Princípom, ktorý v prednáške spája jednotlivé skupiny prútených artefaktov, je ich konštrukcia. Tento pohľad na tradičné podoby prútia poskytuje trebárs možnosť zistiť, čo spája prútenú húžvu a stodolu s prútenými stenami.

Prednáša: Juraj Zajonc
Termín: 28. 2. 2019 (štvrtok), 17:00 – 18:00
Miesto konania: Galéria ÚĽUV (Obchodná 64, Bratislava)
 
 

Kremnické čipkárske školy 1888 – 1953

Nové, málo známe údaje o čipkárstve v Kremnici a jej okolí na základe výskumu archívnych prameňov. Založenie štátnej školy, jej  úspechy na svetových výstavach vďaka súrodencom Angyalovcom, vývoj, fungovanie školy a jej dielní počas niekoľkých štátnych režimov.

Prednáša: Lucia Krchnaková
Termín: 21. 3. 2019 (štvrtok), 17:00 – 18:00
Miesto konania: Galéria ÚĽUV (Obchodná 64, Bratislava)
 
 

Rómske kováčstvo

Kováčstvo malo pre život Rómov v minulosti mimoriadny význam. Spolu s hudobníctvom im umožnilo v priebehu 16.-18. storočia prejsť na trvalo usadlý spôsob života. Technológiu spracovania kovov si priniesli Rómovia z indickej pravlasti. Rómski kováči sa zameriavali na produkciu výrobkov, ktoré nevyrábali miestni nerómski kováči, a preto nedochádzalo ku vzájomnej konkurencii. Keď fabrická výroba utlmila záujem o výrobky kováčov, niektorí rómski kováči sa zamerali na umelecké kováčstvo, ktoré existuje dodnes.

Prednáša: Arne B. Mann
Termín: 20. 6. 2019 (štvrtok), 17:00 – 18:00
Miesto konania: Galéria ÚĽUV (Obchodná 64, Bratislava)