Vianoce v ÚĽUV-e

 

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) pozýva všetkých milovníkov tradičných Vianoc a ručnej výroby na podujatie Vianoce v ÚĽUV-e, ktoré sa uskutoční 13. decembra 2018 v troch regionálnych centrách remesiel (RCR) ÚĽUV v Bratislave, Košiciach a Banskej Bystrici. V piatok 14. decembra 2018 sa na vianočnú nôtu naladí aj Galéria a predajňa ÚĽUV v Tatranskej Lomnici. Čaká na vás zážitková prezentácia tradičných remesiel v podobe predvádzania výroby či tvorivých dielní a priblíženie ľudových predvianočných a vianočných zvyklostí.

 
 

Bratislave odštartuje vianočnú atmosféru predvádzanie zdobenia medovníkov o 13.00 h v Prednej izbe na Nám. SNP a o 15.00 h v Predajni ÚĽUV na Obchodnej ul. 64. Od 15.00 h až do konca podujatia bude na Obchodnej ul. 64 prebiehať tvorivá dielňa. Malí i veľkí účastníci podujatia si budú môcť oddýchnuť počas vianočného programu detského folklórneho súboru Vienok plného tanca, spevu a kolied, ktorý sa začne o 16.00 h. Kúzlo Vianoc privoláme o 16.45 h slávnostným rozsvietením stromčeka a celého Dvora remesiel. K večeru, okolo 17.00 h, tak, ako bolo na deň sv. Lucie zvykom, sa posadíme k Luciinmu stolčeku a spolu s ľudovou rozprávačkou Ozefou Omáčkech si priblížime ľudové zvyky od Lucie do Vianoc.

RCR ÚĽUV na Dolnej 14 v Banskej Bystrici vám priblíži neuchopiteľné čaro Vianoc cez nadaných ľudových umeleckých výrobcov. Medzi 15.00 a 18:00 h sa môžete tešiť na predvádzanie výroby vianočných ozdôb zo slamy a zo šúpoliamaľby na sklo s vianočným motívom. Samozrejme, aj v Banskej Bystrici bude časť programu venovaná lucijskému stridžiemu dňu – účastníci tvorivej dielne výroby zo šúpolia si budú môcť vyrobiť strigu. Vianoce v ÚĽUV-e v Banskej Bystrici budú ukončené hudobným vianočným betlehemom s Pohroncami.

Predvádzanie výroby nebude chýbať ani v RCR ÚĽUV na Mäsiarskej ul. 52 v Košiciach. Od 15.00 do 18:00 h vám ľudovoumeleckí výrobcovia s radosťou ukážu, ako vznikajú vianočné textilné ozdoby alebo ideálny vianočný darček pre nežné pohlavie  ̶  náušnice a šperky. V ďalšej tvorivej dielni si záujemcovia budú môcť vyskúšať maľbu na sklo na tému „maľované Vianoce“. Tradičnými ľudovými zvykmi na deň Lucie a výrobou súkna ich zas o 17.00 h prevedie súkenník Pavol Martáň.

A Vianoce v ÚĽUV-e neobídu ani Galériu a predajňu ÚĽUV v Tatranskej Lomnici 36. V piatok 14. decembra tu bude pre verejnosť pripravené v čase od 12.00 do 14.00 h interaktívne predvádzanie výroby drôtených vianočných ozdôb.

Príďte medzi nás a zažite Vianoce s tradíciou na deň Lucie – bude to čarovné!

Tešíme sa na vás.

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Podujatia a novinky > Vianoce v ÚĽUV-e