Dni majstrov na Hrade  2008

18. ročník festivalu tradičných remesiel a ľudových výrob
organizovaný pri príležitosti osláv Dňa Ústavy SR

 

Kedy:
31. augusta - 1. septembra
(nedeľa - pondelok)
10,00 - 18,00 hod.

Miesto:
Bratislavský hrad

Organizátori:
Ústredie ľudovej umeleckej výroby
Bratislavské kultúrne a informačné stredisko
Hlavné mesto SR Bratislava
Kancelária Národnej rady SR

Podujatie sa uskutočňuje s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.

 
 

Program

10:00 – 18:00
Škola remesiel pre deti s lektormi remesiel z ÚĽUV
Predvádzanie tradičných ľudovoumeleckých výrob

Nedeľa (31. august):

10:00 Folklór na Hrade (folklórny program) - hlavná scéna
11:00Bábkové divadlo Piraňa (Ako vodníkovi vyschol rybník) - detská scéna 
13:00 Folklór na Hrade (ĽH Brezina z Trenčína, FS Kýčer z Turej Lúky ) - hlavná scéna
14:00 Tradičné bábkové divadlo Teatro Carnevalo (Gašparko a čarovná skrinka) - detská scéna
15:00 Prehliadka ľudových hudobných nástrojov (uvádza Milan Rusko) - hlavná scéna
16:00 Prehliadka ľudových odevov – nevesty a slávnostné kroje z obcí Cífer, Liptovské Sliače, Starý Tekov, Detva a z ďalších (predstavia tanečníci z FS Gymnik, uvádza Patrícia Jarjabková-Garajová) - hlavná scéna
17:00 Stano Palúch a Pacora Trio - hlavná scéna

Nedeľa, celý deň:

  • Voľné vyhrávanie ľudových muzikantov – ĽH Brezina Trenčín, gajdoš Juraj Dufek
  • Živé múzeum domácich prác – Folklórna skupina Kýčer z Turej Lúky
  • František Petrák a Theatro Pimprle

Pondelok (1. september):

10:00Folklór na Hrade (folklórny program) - hlavná scéna
11:00Bábkové divadlo Piraňa (O kukučke, ktorá prestala kukať) - detská scéna
12:00Folklór na Hrade (ĽH Brezina z Trenčína, FS Kýčer z Turej Lúky ) - hlavná scéna
13:00 Tradičné bábkové divadlo Teatro Carnevalo (Gašparko a čarovná skrinka) - detská scéna
14:00 SĽUK: Gašparko – tanečná veselohra pre deti - hlavná scéna
15:00 Bábkové divadlo Piraňa (Ako vodníkovi vyschol rybník) - detská scéna
16:00 Prehliadka ľudových hudobných nástrojov (uvádza Milan Rusko) - hlavná scéna
17:00 Prehliadka ľudových odevov – nevesty a slávnostné kroje z obcí Cífer, Liptovské Sliače, Starý Tekov, Detva a z ďalších (predstavia tanečníci z FS Gymnik, uvádza Patrícia Jarjabková-Garajová) - hlavná scéna

Pondelok, celý deň:

  • Voľné vyhrávanie ľudových muzikantov – ĽH Brezina Trenčín, gajdoš Juraj Dufek
  • Živé múzeum domácich prác – Folklórna skupina KONOPA z Kozároviec  
  • František Petrák a Theatro Pimprle

Remeslá a umelecké výroby, ktoré uvidíte:

  • dlabanie a štiepanie dreva
  • výroba zo svoru
  • debnárstvo
  • drevorezba
  • drotárstvo
  • kováčstvo
  • liate a plechové zvonce
  • vylievanie kovom
  • hrnčiarska výroba
  • výroba čižiem
  • remenárska výroba 
  • pletenie z prútia, slamy, šúpolia
  • vyšívanie
  • paličkovanie čipiek
  • tkanie na krosnách
  • zdobenie kraslíc
  • maľba na sklo
  • zdobenie medovníkov
  • výroba hudobných nástrojov
  • výroba pastierskeho riadu,
  • výroba valašiek,
  • výroba črpákov,
  • výroba nožov, 
  • výroba bičov,
  • výroba klobúkov