Júlia Gabrišková, Dunajská Streda

Júlia Gabrišková, Dunajská Streda Narodila sa vo Vojke nad Dunajom v r. 1942. V súčasnosti býva v Dunajskej Strede.

Už v mladosti sa venovala rôznym ručným prácam. Osvojila si ich štúdiom literatúry a so svojím mimoriadnym pozorovacím talentom sa prepracovala ku kvalitným výsledkom. Tak to bolo aj s jej záujmom naučiť sa vyrábať bábiky zo šúpolia .

V jej začiatkoch je pohohla Alžbeta Nagyová, výrobkyňa ÚĽUV-u . S jej pomocou a ochotným prístupom k odovzdávaniu skúseností pri spracovaní a tvarovaní šúpolia vnikla do tajov tvorby miniatúrnych postavičiek zo šúpoľových listov. Začínala s jednoduchými postavičkami, ktoré nevyžadovali náročnejšiu prácu s doplnkami.

Bola to najprv bábika s vedrom, hrabľami, a motykou. V roku1986 začala spolupracovať s ÚĽUV-om. Vyrábala čoraz náročnejší sortiment. Osvojila si výrobu menších i väčších mužských a ženských postáv, stojacích i sediacich. Z jej dielne dnes vychádza vyše 30 postavičiek, vyjadrujúcich rôzne remeslá z dedinského života.

Júlia Gábrišková v súčasnosti reprezentuje ÚĽUV na rôznych podujatiach doma i v zahraničí: Dni majstrov ÚĽUV, EĽRO Kežmarok, Podunajská jar a Festival súborov v Dunajskej Strede, Festival seniorov v Padáni a ďalšie.

Pracuje s mládežou a pedagógmi. Rada im odovzdáva svoje nadobudnuté vedomosti a dlhoročné skúsenosti.

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Podujatia a novinky > Dni majstrov > Dni majstrov 2006 > Majsterka Júlia Gabrišková