Dni majstrov ÚĽUV 2004

14. ročník prehliadky tradičnej výroby, remesiel a ľudového umenia
4.– 5. september 2004

Miesto konania:
Primaciálne námestie a nádvorie sv. Juraja, Bratislava
Záštitu nad podujatím prevzali:
minister kultúry SR Rudolf Chmel
primátor hlavného mesta Bratislavy Andrej Ďurkovský
Hlavný organizátor:
Ústredie ľudovej umeleckej výroby Bratislava
Spoluorganizátor:
Hlavné mesto SR Bratislava
Podujatie sa uskutoční s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR

Dni majstrov sú reprezentatívnou ukážkou činnosti Ústredia ľudovej umeleckej výroby, jedinej inštitúcie svojho druhu na Slovensku. Sú ukážkou tvorby majstrov – remeselníkov, teoretikov a výtvarníkov, ktorí svojou prácou udržiavajú tradíciu ľudovej umeleckej výroby na Slovensku a prezentujú ju v najvyššej kvalite.

Dni majstrov 2004 - Fotoreportáž

Dni majstrov 2004Program

sobota 4. 9. 2004
nedeľa 5. 9. 2004

Prehliadka výrob a výrobkov remeselníkov a majstrov ľudovej umeleckej výroby
10.00 – 18.00 Primaciálne námestie Bratislava
Vstup: voľný

Škola remesiel – tvorivé dielne pre deti.
10.00 – 18.00 Nádvorie sv. Juraja Bratislava

Deti sa priamo na mieste môžu zapísať do tvorivých dielní pod vedením odborných lektorov – tkanie na krosnách, paličkovanie čipiek, drevorezba, drotárska výroba, točenie na hrnčiarskom kruhu, plstenie, výroba šúpoľových bábik, zdobenie medovníkov
Vstup: voľný, účasť v tvorivej dielni: zdarma

sobota 4. 9. 2004

Otvorenie Galérie ÚĽUV
19.30 Dvor remesiel, Obchodná 64, Bratislava

Výstava – prierez tvorbou paličkovanej čipky ÚĽUV-u
Vstup: na pozvánky

Výstava bude sprístupnená verejnosti od 6. 9. 2004 a potrvá do 22. 10. 2004
Vstup: voľný

Odovzávanie titulov Majster ľudovej umeleckej výroby

Pri príležitosti otvorenia Galérie ÚĽUV pripravilo Ústredie ľudovej umeleckej výroby dňa 4. septembra 2004 vo Dvore remesiel na Obchodnej ulici v Bratislave slávnosť odovzdania titulu Majster/ Majsterka ľudovej umeleckej výroby deviatim výrobkyniam, ktoré vynikli v uplynulých rokoch vo svojej profesii kvalitou aj invenčnosťou vlastných výrobkov. Tituly a osvedčenia odovzdal v prítomnosti početných hostí osobne prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič.

Nové majsterky ĽUV:

Edita Laššúová, Sládkovičovo – majsterka ĽUV v odvetví výroby krojov
Johana Benčičová, Bratislava - majsterka ĽUV v odvetví zdobenia kraslíc
Eva Šimková, Prievidza - majsterka ĽUV v odvetví zdobenia kraslíc
Anna Valterová - majsterka ĽUV v odvetví zdobenia kraslíc
Viera Korecová, Veľká Čausa - majsterka ĽUV v odvetví zdobenia kraslíc
Gabriela Matiašková, Veľká Čausa - majsterka ĽUV v odvetví zdobenia kraslíc
Paulína Matiašková, Veľká Čausa - majsterka ĽUV v odvetví zdobenia kraslíc
Margita Šimková, Malá Čausa - majsterka ĽUV v odvetví zdobenia kraslíc
Gabriela Tadialová, Veľká Čausa - majsterka ĽUV v odvetví zdobenia kraslíc

Fotoreportáž z odovzdávania titulov Majster ľudovej umeleckej výroby

Účastníci Dňa majstrov 2004 - výrobcovia a majstri ľudovej umeleckej výroby

Drevo

Bielčik Pavel, Kokava nad Rimavicou – majster ĽUV Hudobné nástroje
Fiľo Michal, Banská Bystrica Hudobné nástroje
Koblíček Tibor, Cinobaňa Hudobné nástroje
Daloš Drahoš, Lehota Hudobné nástroje
Ferianc Ján, Bratislava Drevorezba
Krajčí Ján Ing. Košice - majster ĽUV Drevorezba
Sakala Ján, Prešov Drevorezba
Jánoš Jozef, Marianka - majster ĽUV Štiepané drevo
Janoš Milan, Bratislava Štiepané drevo
Gandžala Cyril, Pohorelá - majster ĽUV Črpáky
Stieranka Milan, Klenovec – ľudový umelecký výrobca Črpáky
Kanáloš Ladislav, Beluj Dlabané drevo
Toder Igor, Michalovce – majster ĽUV Dlabané drevo
Ďurkač Ján, Turzovka Debnárstvo
Oceľ František, Polomka Debnárstvo
Gontko Rudolf, Nová Baňa Svor
Paulík Vladimír, Bratislava - majster ĽUV Svor
Pitoňák Miloš, Bratislava Valašky
Sobota Peter, Modra Zvukové píšťalky, drumble

Prírodné pletivá

Kilíková Olga, Pusté Uľany Pletenie zo šúpolia
Lednár Pavel, Nitra Pletenie zo slamy
Maszayová Milada, Pusté Uľany Pletenie zo šúpolia
Tencer Karol, Nová Baňa Pletenie zo slamy
Zeman Ján, Stará Turá Pletenie z prútia

Keramika

Hronec Viliam, Turčianske Teplice Úžitková keramika
Chalány Drahoslav, Pezinok - majster ĽUV Hrnčiarska výroba
Pussová Kornélia, Šamorín – ľudový umelecký výrobca Figurálna keramika
Víglaš Ján, Bernolákovo - majster ĽUV Miniatúry a maľované obrázky

Koža

Medveď Ľubomír, Čierny Balog Krpce, kapsy, opasky
Karahuta Jozef, Prešov Obuv, remene

Tkaniny, vlna

Tomisová Mária, Družstevná pri Hornáde - majster ĽUV Tkanie na krosnách
Hrušková Jarmila, Klenovec - majster ĽUV Tkanie na krosnách
Textilné hračky
Hlucháňová Alena,Bratislava Handričkové hračky

Čipka

Mrázová Alžbeta, Nová Dubnica Paličkovaná čipka
Kátlovská Hedviga, Brezová pod Bradlom Paličkovaná čipka
Potúčková Anna, Brezová pod Bradlom Paličkovaná čipka

Kov

Látka Milan, Prievidza Vylievanie kovom
Bodó Alexander, Šamorín - majster ĽUV Zvonce
Otruba Stanislav, Zázrivá Zvonce
Moncoľ Miroslav, Kokava nad Rimavicou Drumble
Hodál Emanuel, Doľany Drotárske výrobky
Smržík Ľubomír, Martin Drotárske výrobky
Smržík Štefan, Námestovo Drotárske výrobky
Hanúsek Roman, Bratislava

Kováčske výrobky

Tomčala Jozef, Lehnice Kováčske výrobky

Maľba na skle

Maliariková Ľubica, Prievidza - majster ĽUV Maľba na skle
Škrovina Michal Ing. Bratislava - majster ĽUV Maľba na skle
Šišková Elena, Bratislava Maľba na skle

Kraslice

Kališová Daniela, Bratislava Kraslice olep textil.
ŠimkováEva, Prievidza - majster ĽUV Kraslice perfor.
Valterová Anna, Bratislava - majster ĽUV Kraslice odrôtované
Vlčková Júlia, Častkovce Kraslice vyškrabov.

Medovníky

Demeter Ladislav, Rožňava Zdobenie medovníkov