Múzeum ľudovej umeleckej výroby

so sídlom v Stupave na Dlhej ul. č. 8/C

 

» Novinky z múzea

» Rok modrotlače 2014

 

 

Máte doma staré veci a váhate, či ich vyhodiť? Už nemusíte.
Ponúknite ich ÚĽUV - Múzeu ľudovej umeleckej výroby.

Múzeum ľudovej umeleckej výroby má záujem o predmety, pri zrode ktorých stál ÚĽUV, o výrobky z typického sortimentu ÚĽUV ako aj o výnimočné, medzníkové výrobky, ktoré v jeho fondoch chýbajú. Tiež nás zaujímajú predmety vyrobené v druhej polovici 20. storočia z modrotlačových látok, nielen tie, ktoré nesú rukopis výtvarníkov ale aj také, ktoré sú výsledkami posunov tejto tradičnej výrobnej techniky k sieťotlači a fototlači. Pátrame aj po odevoch ušitých z modrotlače aj po módnej tvorbe ÚĽUV.
Máte takéto šaty v skrini? Oslovili sme Vás? Máte pre nás ponuku? Pri výbere sa nemusíte namáhať. Naši odborní pracovníci prídu až k Vám a poradia, ako postupovať ďalej. Ponúkané predmety prevezieme do múzea a vystavíme Vám doklad o ich prevzatí.

Napíšte, prosím, email a spolu s fotografiami predmetov ho pošlite na adresu: muzeum(zavináč)uluv.sk, doplňte, či ide o dar alebo kúpu a nezabudnite na seba uviesť kontakty. Ozveme sa vám. Predmety, ktoré ste mali doma a s ktorými ste strávili časť života tak budú môcť obdivovať návštevníci na niektorej z budúcich výstav.
Pomôžte nám zachovať pamiatky pre budúce generácie.
Vopred ďakujeme.

 
 


 
Mapa+foto
 
 

 

Múzeum ľudovej umeleckej výroby (ďalej len „MĽUV) si ÚĽUV založil v decembri 2008 a nasledujúce roky do jeho fondov previedol desiatky tisícov predmetov, ktoré jeho zamestnanci od 50tych rokov 20. storočia nadobudli z tradičného ľudového prostredia, zo sortimentu vyrobeného pod hlavičkou ÚĽUV, alebo sami vytvorili (fotografie, krojová dokumentácia).
Múzeá svojimi zbierkami pomáhajú ľuďom dopátrať sa odpovede na večnú otázku: „Kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme?“ To je zadanie verejnosti múzeám, pre ktoré ich financuje. Zbierky múzeí dokopy – ako médiá historickej pamäti – majú vypovedať o nás a našom skutočnom svete, znovu ho sprítomňovať prostredníctvom autentickej dokumentácie a to v kvalitatívnej rovine, ktorá je výsledkom vedeckého poznania. MĽUV má svoje nezastupiteľné miesto v, na Slovensku jedinečnej, špecializácii na ľudovú umeleckú výrobu a ÚĽUV. Zameriava svoju pozornosť na prejavy toho kto sme prezentované výrobnými zručnosťami (z rozmanitých prírodných materiálov) a estetickým cítením (spojenie úžitkovosti s krásou) spätým s ľudovou výtvarným prejavom.
Múzeum chce svojim fondmi dokumentovať a následne v budúcnosti rekonštruovať inšpiratívny príbeh ručnej práce, používania a umného spracovania prírodných materiálov z miestnych zdrojov (ekológia v praxi), spájania funkčnosti s krásou, tradícií s invenciou. Príbeh vývoja prvkov ľudovej kultúry pretavených do ručne vyrobených úžitkových vecí - ich posun, životaschopnosť v meniacom sa svete 20. a 21. storočia, s akcentom na pôsobenie ÚĽUV v tejto oblasti.

Múzeum v súčasnosti spravuje tri fondy: zbierkový, pracovný a dokumentačný. Prešli do nich dokumentačné fondy ÚĽUV a pribudli nové predmety získané kúpou, darom, výskumom.

Zbierkový fond tvoria zbierky:

 • Textil
 • Drevo
 • Keramika
 • Netextil (zbierkové predmety z kovu, prútia, šúpolia, ...)
 • Kruhy na vode (predmety ocenené v súťaži ÚĽUV nazvanej Kruhy na vode)
 • Kolorované kresby

V dokumentačnom fonde múzeum spravuje skupiny:

 • Fototéka
 • Audiotéka
 • Videotéka
 • Výskumné správy
 • Krojová dokumentácia
 • Materiálový vzorkovník
 • Návrhy
 • Vzorkovníky
 • Prezentačné tlače ÚĽUV
 • Prezentačné materiály ÚĽUV

Vo fondoch múzea je možné prezenčné štúdium v súlade s internou smernicou ÚĽUV. V prípade záujmu o štúdium vyplňte, prosím, formulár, ktorý nájdete TU a pošlite ho do múzea na e-adresu muzeum(zavináč)uluv.sk.

Digitálne fotografie/scany múzeum poskytuje uzatvorením licenčnej zmluvy. Cena za licenciu sa posudzuje individuálne podľa jej rozsahu, územného a časového obmedzenia. Cena za digitálnu fotogfrafiu/scan je 5€/ks.


 

ULUV.sk > ÚĽUV > Kam v ÚĽUVe > Múzeum ĽUV