Farbené do modra v poľskom Cieszyne

 

28. 4.2015 bola na Zámku Cieszyn otvorená modrotlačová výstava Múzea ľudovej umeleckej výroby, s trvaním do 7.6. 2015. Výstava Farbené do modra predstavuje modrotlač v tradícii a móde od minulosti až po súčasnosť. Poľskú expozíciu pripravili kurátorky Múzea ĽUV Libuša Jaďuďová a Barbora Kanávorová, s výtvarným dohľadom Andrey Ďurianovej.

 
 

Farbené do modra približuje verejnosti vybrané exponáty zo zbierok Múzea ĽUV a z produkcie súčasných dizajnérov Petra Trnku, Mateja Rabadu, Dominiky Kubičkovej a Jána Jánoša. Výstavu ďalej doplnili predmety zo súkromných zbierok Martina Trnku, Dany Kľučárovej a Anny Pallovej. Časť výstavy názorne predstavuje ukážky modrotlačových drevených foriem, tlačiarenských vzorkovníkov, či kolorovaných kresieb.

Modrotlač ako farbiarska a umelecká tradícia podliehajúca prirodzeným historickým zmenám je v rôznych krajinách dodnes živým, hoci menšinovým remeslom a popri tom sa k nej stále častejšie obracajú výtvarné školy a súčasní textilní dizajnéri.

PL verzia: zamekcieszyn.pl

 

 
IMAGE_ID

ULUV.sk > ÚĽUV > Kam v ÚĽUV-e > Galérie ÚĽUV > Iné výstavy ÚĽUV > Iné výstavy 2015 > Farbené do modra v poľskom Cieszyne