Výstava Prezliekanie v čase ukazuje inšpirujúcu tradíciu

ÚĽUV prináša na Slovensko jedinečnú kolekciu nórskeho tradičné odevu.

„Mnohí z nás mali možnosť na vlastnej koži zažiť vzťah škandinávskych národov ku kroju. K výstave Prezliekanie v čase nás inšpiroval práve zvyk Nórov obliekať si svoj štylizovaný kroj, tzv. bunad, na slávnostné príležitosti. Prezliekanie v čase ukazuje posun tradičného kroja a môže byť inšpiráciou pre festival Slovensko v Bratislave, ktorý už viac ako 20 rokov organizujeme pri príležitosti Dňa ústavy. Veríme, že podobne ako Nóri, aj my znovuobjavíme možnosti a čaro kroja a prirodzeným, hravým spôsobom ukážeme svoju národnú alebo národnostnú identitu. Kedy inokedy by ste si dali do mesta na seba lajblík, či do vlasov stužku,“ približuje námestník riaditeľa ÚĽUV-u Martin Minárik.

Výstava Prezliekanie v čase prinesie pätnásť krojov rôznych regiónov zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby a kolekciu nórskych štylizovaných krojov - bunadov, ktoré vybral Norges Husflidslag. Jeho patrónkou je nórska kráľovná Sonja, ktorá pri svojej návšteve ÚĽUV-u minulý rok prejavila podporu celému projektu. Návštevníkom sa otvára unikátna príležitosťou spoznať bohatosť regionálnych podôb slovenského ľudového odevu, ako aj autentickosť nórskych bunadov. Tá bude priblížená aj záznamom z osláv Dňa ústavy Nórskeho kráľovstva, ktorý sa bude počas výstavy premietať.

Spôsob hry s krojom predvedú mladí slovenskí dizajnéri, ktorí svojimi odevmi inšpirovanými tradíciou, ponúkajú jednu z možných ciest návratu ku kroju na Slovensku.

Prezliekanie v čase je ďalším v rade spoločných projektov medzinárodnej spolupráce ÚĽUV-u so škandinávskymi krajinami. V minulých rokoch to boli výstavné projekty Taito, Peknô alebo Sloverige.

Kurátorkou výstavy Prezliekanie v čase je Adriena Pekárová, pod architektúrou je podpísaný Pavel Choma.