Úrad vlády v objatí drôtu

 

Ústredie ľudovej umeleckej výroby predstavuje ďalší výstavný projekt v priestoroch Úradu vlády Slovenskej republiky.


Výstava nazvaná Drotman prináša najnovšiu tvorbu výtvarníka Slava Pecúcha, ktorý pochádza a tvorí v jednom z tradičných drotárskych stredísk, v Starej Ľubovni.


Výstava Drotman potrvá v priestoroch Úradu vlády Slovenskej republiky v Bratislave od 4. 7. do 30. 8. 2011.

 
 

Slavo Pecúch začínal s drôtom v roku 1997 ako samouk a priniesol klasickému drotárstvu súčasný a progresívny výraz. Zameriava sa predovšetkým na objekty s úžitkovou funkciou. Drôt je pre Pecúcha médiom, prostredníctvom ktorého experimentuje s tradíciou, rešpektuje ju, ale odkláňa sa od jej tvarovo dekoratívnych predlôh. Skôr abstrahuje čisté, mäkko modelované formy. Nebojí sa ani asymetrie, dôraz dáva na optické vlastnosti drôtu, ktoré vytvárajú druhú výtvarnú rovinu ich pôsobenia v priestore. Venuje sa aj pomerne náročnej tvorbe nábytkových prvkov z drôtu.

V novej kolekcii sa Slavo Pecúch nechal inšpirovať tzv. kung-fu obradom prípravy čaju. Pre jeho potreby vytvoril set nábytkových solitérov – stolíka a taburetov pre vychutnanie si špecifickej prípravy a chute. Ďalším prírastkom sú drôtené obaly na LP platne. Pri ich návrhoch sa autor inšpiroval tým najbežnejším, čomu sa drotári kedysi venovali – podomovou opravou – drôtovaním kuchynského riadu. Papierové obaly s platňou teda zadrôtuje s tým, že platňa sa dá kedykoľvek vybrať.