Ako sa maľujú pesničky? Dozviete sa v Galérii ÚĽUV

Galéria Ústredia ľudovej umeleckej výroby ponúka v tohtoročnom poslednom výstavnom projekte prierez tvorbou Zuzany Vaňousovej. Výstava pod názvom Maľované pesničky priblíži na Slovensku málo rozšírenú techniku maľby na sklo.

Zuzana Vaňousová, príslušníčka rozvetvenej rodiny Krónerovcov, sa v tomto roku dožíva významného životného jubilea. Rodáčka z Kysúc, ktorá si v júli pripomenie 90. narodeniny, si vypracovala osobitý štýl, prostredníctvom ktorého sa desaťročia prihovára tým, ktorí majú radi jej krajinky. Vytvorila stovky obrázkov, ktoré sa aj prostredníctvom ÚĽUV-u dostali do všetkých oblastí Slovenska a do zahraničia.

„Námety malieb Zuzany Vaňousovej sa viažu na pracovný, obradový, citový i náboženský život Kysučanov, obyvateľov Liptova, Myjavy i okolia Bratislavy. Jej obrázky sa často nesú v duchu insitnej tvorby, pri ktorých stvárnení hľadá a nachádza adekvátne umelecké vyjadrenie,“ približuje kurátorka výstavy Irena Pišútová.

Výstava Maľované pesničky je prístupnená verejosti v termíne 16. 10. 2012 – 8. 3. 2013 v priestoroch Galérie ÚĽUV Tatranská Lomnica 36. Vstup je voľný.

Zuzana Vaňousová, rodáčka zo Staškova na Kysuciach, už dlhé roky žije a tvorí v Považskej Bystrici. Je sestrou nezabudnuteľného herca Jozefa Kronera. Výtvarnej tvorbe sa začala venovať po odchode do dôchodku. V súčasnosti je najstaršou výtvarníčkou, ktorá sa venuje technike maľby na skle.