Majstri ľudovej umeleckej výroby za rok 2015

Viliam Meško, Oľga Lórántová

26. 1. 2016 – 27. 4. 2016

 

Čestný titul majster ľudovej umeleckej výroby, ktorý každoročne udeľuje ÚĽUV a Ministerstvo kultúry SR najlepším z našich výrobcov, získali za rok 2015 aj Oľga Lórántová a Viliam Meško. Ich tvorbu prezentuje aktuálna výstava v Galérii a predajni ÚĽUV v Tatranskej Lomnici.

 
 

Miesto: Galéria a predajňa ÚĽUV Tatranská Lomnica – Tatranská Lomnica 36
Otváracia doba: utorok až piatok od 10.00 do 16.00 hod., sobota od 9.00 do 15.00 hod.
Organizátor: Ústredie ľudovej umeleckej výroby
Kurátor výstavy: Mária Farkasová

Výstava predstaví diela majsterky ľudovej umeleckej výroby Oľgy Lórántovej. Návštevníci uvidia jedinečnú kolekciu ručne vyškrabovaných kraslíc, ktoré sa vyznačujú jemnou kresbou, ktorú táto technika umožňuje. Na malej ploche vajíčka tak autorka vytvára dokonalé miniatúrne rastlinné, zvieracie a geometrické motívy.

Ďalším vystavujúcim majstrom je Viliam Meško, ktorý predstaví svoju originálnu rezbársku tvorbu a patinovanie, ktorého postup sám vymyslel. Motívy pre tvorbu nachádza vo svojom okolí, ľudových tradíciách, ako aj kresťanstve. Často zobrazuje Jánošíka, ľudových tanečníkov, spevákov či muzikantov, no nevyhýba sa ani náboženským motívom. Práve tie budú tvoriť väčšinu jeho diel, ktoré predstaví na výstave v Tatranskej Lomnici. Návštevníci tak uvidia jeho zobrazenia Madony či korpusov.

« Spať