Majstri hudobných nástrojov

Hudobné nástroje v ľudovej kultúre na Slovensku

od 22. 10. 2021 do 31. 10. 2022

 

Výstava Majstri hudobných nástrojov prichádza do Košíc. Je prehliadkou majstrovských diel slovenských výrobcov ľudových hudobných nástrojov. Návštevníci sa budú môcť zoznámiť s ľudovou hudobnou kultúrou Slovenska prostredníctvom predmetov zo zbierok Múzea ľudovej umeleckej výroby a SNM – Hudobného múzea. Pre slabozrakých a nevidiacich návštevníkov sú pripravené vytlačené 3D modely vybraných hudobných nástrojov, ktoré spoznajú prostredníctvom hmatu. Výstava je verejnosti sprístupnená od 22. októbra 2021 do 31. októbra 2022.

 
 

„Verím, že spojenie dvoch sestier – histórie a súčasnosti – sa vás bude pomyselne dotýkať natoľko, že vaša túžba siahnuť po tradičných hudobných nástrojoch, vlastniť ich a rozmaznávať sa pohľadom na ne vo vás neutíchne ani po odchode z výstavy. Súhra oka, ucha a duše dokáže vyvolať v každom z nás emóciu. Preto vám prajem, aby majstrovstvá tejto výstavy vyvolali vo vašich očiach radosť, zanechali vo vašich ušiach rajskú hudbu a dali rozkvitnúť vo vašich srdciach polahode. Želám vám, aby ste sa pri prechádzke touto hudobnou rozprávkou preniesli s majstrami do priestoru, kde uvidíte pohyby ich nástrojov pri práci, vďaka ktorej vznikajú tóny pre nikdy sa nekončiace chvíle plné potechy“ – pozýva na výstavu jej kurátor Peter Jantoščiak.

Výstava je delená na štyri tematické celky do ktorých boli zahrnuté hudobné nástroje podľa zvuku. Návštevníci spoznajú nástroje v skupine aerofónov, idiofónov, chordofónov a membrafónov. Zbierkové predmety Slovenského národného múzea – Hudobného múzea a Múzea ľudovej umeleckej výroby dopĺňajú výrobky súčasných výrobcov.

Aerofóny

Idiofóny

Chordofóny

Membranofóny

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Kam v ÚĽUV-e > Galérie ÚĽUV > Galéria ÚĽUV Košice > 2021 > Majstri hudobných nástrojov