Rasťo Haronik – keramikár a zberateľ

 

Tohtoročný výstavný cyklus Galérie Ústredia ľudovej umeleckej výroby otvorí pozoruhodná osobnosť Rastislava Haronika. Keramikár, reštaurátor, zberateľ a osvetový pracovník sa už desaťročia angažuje v oblasti záchrany ľudovej umeleckej výroby. Od 10. februára do 28. apríla 2012 priblíži umelecké aktivity Rastislava Haronika Galéria ÚĽUV na Obchodnej ulici 64 v Bratislave.

 
 

Výstava pod názvom Rasťo Haronik – keramikár a zberateľ, priblíži desiatky prác, medzi ktorými vynikajú keramické formy na pečenie, koreničky a soľničky, fľaše, dózy na potraviny, dolkárne či kachlice na kachľové pece. Rastislav Haronik je verejnosti známy aj ako vášnivý zberateľ predmetov ľudového umeleckého remesla. Po desaťročia dopĺňa zbierku výnimočných tradičných umeleckoremeselných predmetov, ktorej dal napokon formu domáceho múzea.
„Inšpiráciou pre svoju tvorbu Rastislava Haronika je predovšetkým kraj Hornej Nitry s charakteristickou striedmou farebnosťou. Využíva však aj plastický nalepovaný dekor s rastlinnými a figurálnymi motívmi, aká poznáme z oblasti Gemera,“ približuje kurátor výstavy Pavel Habáň.

Rastislav Haronik sa narodil v Prievidzi v roku 1948. Vyštudoval Strednú školu umeleckého priemyslu v Bratislave, odbor keramika. Pôsobil ako reštaurátor archeologických nálezov, osvetový pracovník a dnes pôsobí ako samostatný výrobca. Od roku 1975 žije vo Vyšehradnom v tradičnom hornonitrianskom dome z konca 19. storočia. Za jeho rekonštrukciu získa v roku 1993 cenu Europa Nostra, ktorú udeľuje dánsky princ. Vybudoval si v ňom súkromné múzeum.

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Kam v ÚĽUV-e > Galérie ÚĽUV > Galéria ÚĽUV Bratislava > 2012 > Rasťo Haronik – keramikár a zberateľ