Maľované pesničky

 

Galéria Ústredia ľudovej umeleckej výroby ponúkne počas letných mesiacov prierez tvorbou Zuzany Vaňousovej. Výstava pod názvom Maľované pesničky priblíži na Slovensku málo rozšírenú techniku maľby na sklo.

Zuzana Vaňousová, príslušníčka rozvetvenej rodiny Krónerovcov, sa v tomto roku dožíva významného životného jubilea. Rodáčka z Kysúc, ktorá si v júli pripomenie 90. narodeniny, si vypracovala osobitý štýl, prostredníctvom ktorého sa desaťročia prihovára tým, ktorí majú radi jej krajinky. Vytvorila stovky obrázkov, ktoré sa aj prostredníctvom ÚĽUV-u dostali do všetkých oblastí Slovenska a do zahraničia.
„Námety malieb Zuzany Vaňousovej sa viažu na pracovný, obradový, citový i náboženský život Kysučanov, obyvateľov Liptova, Myjavy i okolia Bratislavy. Jej obrázky sa často nesú v duchu insitnej tvorby, pri ktorých stvárnení hľadá a nachádza adekvátne umelecké vyjadrenie,“ približuje kurátorka výstavy Irena Pišútová.

 
 

Vernisáž výstavy maľované pesničky je štvrtok, 28. júna o 17.00 h. v priestoroch Galérie ÚĽUV na Obchodnej 64 v Bratislave. Verejnosti bude výstava prístupná od 29. júna do 29. septembra 2012. Vstup je voľný.

Zuzana Vaňousová, rodáčka zo Staškova na Kysuciach, už dlhé roky žije a tvorí v Považskej Bystrici. Je sestrou nezabudnuteľného herca Jozefa Kronera. Výtvarnej tvorbe sa začala venovať po odchode do dôchodku. V súčasnosti je najstaršou výtvarníčkou, ktorá sa venuje technike maľby na skle.