Kohútik jarabý

 

Výstava Kohútik jarabý je reinštaláciou projektu, ktorý vnikol v žilinskom Považskom múzeu pri príležitosti 70. výročia vzniku. Múzeum vyzvalo súčasných remeselníkov pracujúcich s drôtom, aby po svojom spracovali motív kohúta, ktorý patril medzi prvé zbierkové predmety Múzea vôbec. Do projektu sa zapojilo 48 drotárskych výrobcov, majstrov zo Slovenska a z Čiech a pripravili kolekciu viac ako 70 zaujímavých predmetov, ktoré sú nielen prehliadkou ich šikovnosti a tvorivého nápadu, ale aj dôkazom toho, že toto remeslo má aj v súčasnosti svoje opodstatnenie.

„Prvou známou drôtenou figúrou zobrazujúcou kohúta na vysokom vežovitom podstavci je práca starého drotárskeho majstra Jozefa Keraka z Veľkého Rovného. Výstava Kohútik jarabý je rovnako pripomienkou jubilea Považského múzea, ako aj poctou majstrovi Jozefovi Kerakovi, ktorého kohút z roku v roku 1942 patrí k tým najvydarenejším,“ hovorí kurátorka výstavy Katarína Hallonová.

 
 

Vernisáž výstavy Kohútik jarabý je vo štvrtok, 18. októbra o 17.00 h. v priestoroch Galérie ÚĽUV na Obchodnej 64 v Bratislave. Verejnosti bude výstava prístupná od  18. októbra 2012 do 12. januára 2013. Vstup je voľný.

Počas výstavy Kohútik jarabý sa budú môcť návštevníci dozvedieť viac o výrobe z drôtu od remeselníka Jozefa Šabo, ktorý v utorok až piatok, v čase od 14:00 – 18:00 hod., bude v Galérii ÚĽUV Bratislava predvádzať výrobu z drôtu a poskytovať informácie o práci s drôtom. Návštevníci sa môžu pod jeho vedením aj priamo zapojiť do výroby spoločného drôteného kohútika.