Folklore is Alive!

 

Galéria ÚĽUV privíta jedinečnú výstavu Folklor is Alive!, ktorá ukazuje práce mladých dizajnérov krajín Vyšehradskej skupiny. Exponáty výstavy spája inšpirácia tradičným materiálom alebo remeselnými technikami. Vernisáž výstavy sa uskutoční 23. júna 2011 o 17.00 hod v priestoroch Galérie ÚĽUV v Bratislave. Verejnosti bude výstava prístupná do 15. októbra 2011.

 
 

Projekt Folklor is Alive! je inšpirovaný súťažami, akými sú napríklad Kruhy na vode z dielne ÚĽUV-u alebo poľská súťaž Pamiątka z Polski. Výstava s podtitulom Folklórne stopy v súčasnom dizajne krajín Vyšehradskej skupiny ponúka neobvyklý pohľad na tvorbu dizajnérov z Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska. Partnermi výstavného projektu sú České Centrum Praha, Folklórne združenie Českej republiky, ÚĽUV, Cepelia (Poľsko), Design Institut MOME (Maďarsko). Jedným z impulzov k vytvoreniu výstavy je 20. výročie vzniku Vyšehradskej skupiny. Slovenské uvedenie projektu nadväzuje na marcovú výstavu v Českom centre Praha.

Výstavný projekt Folklor is Alive! nastolil na počiatku otázku – existuje šanca nájsť spoločnú tradíciu kvalitnej remeselnej práce, a to bez negatívneho vnímania folklóru? Vybrané diela zo štyroch stredoeurópskych zemí jasne preukazujú, že áno. Mladá generácia dokazuje, že v prejavoch remesiel nachádza nákazlivo živú a zdravú inšpiráciu. Ľudovosť a tradícia, idylický život s vysokou mierou nadsádzky a humoru s využitím remeselných znalostí sa bez preháňania môže stať významnou devízou v globalizovanom svete.