Otília Kopecká - Výšivky

10. 5. - 8. 9. 2007

Kurátorka výstavy:

Oľga Danglová, PhD.
Výstava je prehliadkou tvorby textilných návrhov Otílie Kopeckej – výtvarníčky, ktorá pracovala v Ústredí ľudovej umeleckej výroby v Bratislave viac ako tridsať rokov.
Jej odborný záujem sa dlhodobo zameriaval na experimenty s motívmi ľudovej výšivky. Z bohatstva regionálnych podôb ľudovej výšivky ju najviac inšpirovalo Horehronie, Detva, Liptovská Lužná, Záhorie, Vajnory, okolie Prievidze, Šoporňa, Čataj, Trnava, Piešťany, Trenčianska Teplá, Bošáca, Skýcov, ale inšpirácie našla aj v historickej výšivke 18. storočia. Bolo tiež jej zásluhou, že sa od 60. rokov 20. storočia začali zaujímavé motívy výšiviek zo slovenských ľudových odevov (z čepcov, záster a pod.) používať v novom funkčnom uplatnení ako výšivky na bytových textíliách pre súčasné bývanie.
Pri kompozíciách pracovala najčastejšie s jedným samostatným motívom, ktorý potom rozohrávala na podklad textilnej plochy obrusu či prikrývky (kruhové, rozetové motívy, vtáčie ornamenty, tulipány, granátové jablká, osovo komponované kytice a pod.).
Autorka vo väčšine svojich návrhov dávala prednosť decentnej zostave farieb. Motívy, až na zopár výnimiek, rozvíjala v jemných, jedno, dvoj, až trojfarebných zostavách, najčastejšie na bielom alebo režnom podklade. Farebná striedmosť, voľba bielych a čistých svetlých tónov sú charakteristickými črtami textilného dizajnu Otílie Kopeckej.


Otília Kopecká_úprava výšivka zo Záhoria 

 

Galéria ÚĽUV
Obchodná 64
Bratislava
Otváracia doba:
utorok - piatok: 12.00 - 18.00 hod. 
sobota: 10.00 - 14.00 hod.
Vstup voľný!