Krajina môjho detstva

Maľby na skle Michala Škrovinu

Trvanie výstavy: 9. 2. - 29. 4. 2006
(pozvánka na výstavu, PDF, 78 kB)

Martinský rodák Ing. arch. Michal Škrovina patrí k výrazným predstaviteľom insitnej maľby na skle. Obrázky z jeho autorskej dielne majú taký výrazný autorský rukopis a tiež svojské námety, že sú jednoducho nezameniteľné. Vyžarujú pohodu, pokoj a radosť zo života.

Michal Škrovina, maľba na skleKurátorka výstavy Marta Pastieriková predstavuje Škrovinu ako človeka, ktorý veľmi dobre pozná výtvarné umenie, je vzdelaný, a predsa má jeho tvorba korene v naivnom poetizme. Má svoj vlastný štýl s príznačným autorským rukopisom a osobitými námetmi. Inšpiráciu pritom čerpá zo skutočného života. Rád spodobuje najmä tradičné dedinské prostredie, ktoré dôverne pozná zo svojho detstva. Často maľuje konkrétnych ľudí - zaujímavé postavy so zaujímavými životnými príbehmi. Nezvyčajným spôsobom stvárňuje historické námety a povesti, vrátane zbojníckej tematiky. Osobitným druhom poézie dýchajú jeho obrázky s personifikovanými ročnými obdobiami. Oslovujú ho nezvyčajné výjavy, napríklad cirkusové šapitó, atmosféra prímorských prístavov, osobnosť colníka Rousseaua, zakladateľa insitného umenia.

Obrázky maľované na skle nie sú jedinou láskou Michala Škrovinu. Súčasťou jeho tvorby sú aj drevené objekty - originálne pohyblivé figúrky a pestrofarebné závesné zvieratká. Diela Michala Škrovinu vlastnia viaceré múzeá a galérie zo Slovenska a Čiech.

Svoje praktické skúsenosti nadobudnuté počas mnohých rokov maľovania na sklo odovzdáva Michal Škrovina s veľkým zaujatím ďalej všetkým záujemcom o tradičné umenie. V spolupráci s Ústredím ľudovej umeleckej výroby vedie úspešné kurzy tradičnej maľby na sklo, ktorá bola na našom území rozšírená najmä v 19. storočí. Záujemcovia si ju môžu vyskúšať sami, krok za krokom, pod jeho odborným vedením. Rovnako svoje autorské výstavy veľmi ochotne ozvláštňuje názornými ukážkami tradičných technologických postupov. A keďže má i vzácny dar reči, napísal zaujímavú knižočku Maľba na sklo, ktorú vydalo Ústredie ľudovej umeleckej výroby v edícii Škola tradičnej výroby a remesiel.

Výstava majstra ľudovej umeleckej výroby Michala Škrovinu v Galérii ÚĽUV na Obchodnej ulici v Bratislave potrvá do 29. apríla 2006. Vstup je voľný.

Exponáty zapožičali:
Slovenská národná galéria Bratislava, Slovenské národné múzeum – Historické múzeum, Bratislavský hrad, ÚĽUV, súkromní zberatelia
Kurátorka: PhDr. Marta Pastieriková, CSc.

 
IMAGE_ID

Galéria ÚĽUV
Obchodná 64
Bratislava
Otváracia doba:
utorok - piatok: 12.00 - 18.00 hod. 
sobota: 10.00 - 14.00 hod.
Vstup voľný!