Maľované salaše

Vianočné maľby zo stredoslovenských banských miest

maľovaný salašPomerne málo známou, ale zaujímavou časťou slovenského ľudového umenia sú maľované salaše. Sú to ľudové maľby na papieri i na plátne z druhej polovice 19. storočia a z prvej polovice 20. storočia. Maľovali ich prevažne baníci v dvoch najvýznamnejších banských mestách na Slovensku - v Banskej Štiavnici, Banskej Bystrici a v baníckych osadách na ich okolí.

Maľované salaše súvisia s maľovanými pozadiami k figurálnym betlehemom a sú doplnením a rozvinutím betlehemskej pastierskej témy, ako sa popisuje v Evanjeliu sv. Lukáša ( Luk. 2;8-20). V ľudovom prostredí ich volali „salaš“ ( Banská Štiavnica) alebo „pastva“ (Banská Bystrica a okolie). Vyznačujú sa poetickým uchopením reality, úprimnosťou a čistotou výtvarného vyjadrenia, použitím jednoduchých výrazových prostriedkov. To všetko robí z maľovaných salašov vrchol stvárnenia pastierskej tematiky v ľudovom umení na Slovensku.

Ich maliari rešpektujú požiadavky, ktoré kladie na konečnú podobu užívateľ, ale prejavujú na nich aj svoju individualitu, kreatívnosť, čím robia autori z každého obrazu osobité dielo.

Ľahkosťou, sviežosťou a úprimnosťou vyjadrenia majú maľované salaše aj v dnešnom rýchlom tempe života schopnosť byť tým očistným prameňom, upokojujúcim a povznášajúcim našu myseľ.

Výstava v Galérii ÚĽUV v Bratislave prezentuje vybrané exponáty zapožičané zo zbierok Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici.

 

Galéria ÚĽUV
Obchodná 64
Bratislava
Otváracia doba:
utorok - piatok: 12.00 - 18.00 hod. 
sobota: 10.00 - 14.00 hod.
Vstup voľný!