Kroje Slovenska - tradícia a inšpirácia

Usporiadatelia:
Ústredie ľudovej umeleckej výroby, Bratislava
Slovenské národné múzeum, Martin

Trvanie výstavy: 30. 6. - 29. 10. 2005

Výstava Kroje Slovenska v Galérii ÚĽUV predstavuje výber z množstva odevných variantov z celého Slovenska. Prezentuje kompletné kroje zapožičané zo Slovenského národného múzea v Martine a krojové súčiastky zo zbierkového fondu ÚĽUV.

Vystavené exponáty prezentujú sviatočný odev z obdobia konca 19. a z prvej polovice 20. storočia. Sú rozčlenené na západné, stredné a východné Slovensko.

  • Západné Slovensko je zastúpené odevom z okolia Bratislavy (Vajnory, Chorvátsky Grob, Čataj), Trnavy (Dolný Lopašov, Trakovice, Piešťany), Trenčína (Trenčianska Teplá, Kubra, Bzince, Bošáca, Horná Súča), Nitry i Topoľčian.
  • Stredné Slovensko prezentujú odevy a súčiastky z Horehronia, Liptova (Sliače, Liptovská Lužná), z okolia Zvolena (Detva, Zvolenská Slatina), Krupiny (Dačov Lom, Horný Tisovník, Bzovík) a Žiliny (Čičmany, Fačkov).
  • Z východného Slovenska sú vystavené kroje i súčiastky z horného Liptova (Važec, Východná), Spiša (Torysky, Ružbachy, Jakubany, Veľký Lipník), Šariša i Gemera.

Tradičný odev je doplnený niekoľkými ukážkami – rekonštrukciami odevu z krojovej dielne ÚĽUV, ktoré vznikli v súčasnosti na základe vlastného dokumentačného materiálu. Vystavený je napríklad ženský odev z Chorvátskeho Grobu a Hrušova, mužský odev z Krivian, halena z Kendíc, parta zo Ždiaru.

Osobitnú časť výstavy tvoria módne odevy inšpirované tradičným odevom.

Súvisiace informácie:

 

KrojeKrojeKrojeKroje

KrojeKrojeKrojeKroje

 

Galéria ÚĽUV
Obchodná 64
Bratislava
Otváracia doba:
utorok - piatok: 12.00 - 18.00 hod. 
sobota: 10.00 - 14.00 hod.
Vstup voľný!

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Kam v ÚĽUV-e > Galérie ÚĽUV > Galéria ÚĽUV Bratislava > 2005 > Kroje Slovenska - tradícia a inšpirácia