Drôtené rozmary

 

Tri renomované výtvarníčky, ktoré spája snaha o tvorivé uplatnenie a aktualizovanie tradičných remeselných techník predstavia svoju tvorbu v Dizajn štúdiu ÚĽUV na Dobrovičovej 13 v čase od 28. 11. 2013 do 18. 1. 2014. Výstava Silvie Fedorovej, Ivety Mihálikovej a Blanky Šperkovej s názvom Drôtené rozmary vychádza z jedinečnosti slovenského drotárstva ako živého zdroja inšpirácie.

 
 

Pri experimentovaní s materiálnymi formami vychádza Silvia Fedorová z tradičných techník. Vďaka tomu objavila viacero nových vlastností textilnej štruktúry a vyvinula nové typy šperkov. Vo svojich šperkoch, klobúkoch a objektoch vytvorených technikou paličkovanej čipky a tkania kombinuje medený, mosadzný a strieborný drôt s prírodnými vláknami či plastom. Drôt dodáva čistej a brilantne stvárnenej paličkovanej alebo tkanej štruktúre tvarovú pamäť, lesk a noblesnosť.

Iveta Miháliková pri svojej tvorbe využíva slučkovú techniku šitej čipky, ktorá sa asi najviac približuje pôvodnej, drotárskej. V dielach sa opakovane vracia k skúmaniu identity ženského tela. Nástenné kreácie Ivety Mihálikovej sa vyznačujú vzdušnosťou a plastickosťou, pričom autorka často kombinuje drôtenú sieť s prírodnými materiálmi. Záujem o experiment ju priviedol aj k spracovaniu použitého plastu v šperku, kde sa pohráva s kontrastom banality a vzácnosti.

Vlastnú techniku pletenia drôtenej siete prstami bez použitia akéhokoľvek nástroja si vyvinula Blanka Šperková. Jednoduchá slučka jej dovoľuje vytvárať rozmanité skulptúry a šperky s figurálnymi a zvieracími motívmi, často aj s humorných podtextom. Autorka sa vyjadruje aj v abstraktných formách s charakteristickým významom. Často používa motív formy vnútri inej formy a vzdušnú transparentnosť využíva v inštaláciách na pôsobivú hru svetla a tieňov.