Hra + Drevo
oddelenie Tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov ŠÚV v Ružomberku

Matúš Astrab, spoločenská hraOddelenie Tvorba hračiek a dekoratívnych predmetov Školy úžitkového výtvarníctva v Ružomberku sa zaoberá výučbou tvorby širokého spektra hračiek - od hrkálok až po detské ihriská.

Výstava Hra+Drevo v Dizajn štúdiu ÚĽUV zaznamenáva štyri roky existencie oddelenia, ktoré malo svoje úspešné zastúpenie napr. aj v súťaži ÚĽUV-u Kruhy na vode 2008. V marci tohto roku bola kolekcia THR vybraná ako súčasť slovenskej dizajnovej kolekcie prezentovanej v rámci medzinárodného veľtrhu detskej ilustrácie v Bologni.

Tento rok končia prví absolventi odboru, ktorý, ako hovorí kurátor výstavy Peter Šugár (historik umenia, pedagóg ŠUV v Ružomberku) „nevznikol na základe starej tradície školstva, či výroby hračiek. Jedná sa skôr o ústretový prístup vedenia ŠÚV, aktivitu pedagógov a chuť samotných študentov“.

Odbor vedie od jeho začiatkov dizajnér Michal Hanula, ktorý sa snaží poskytnúť študentom slobodný priestor pre kreativitu, ale zároveň im aj ukázať, čo znamená napr. realizácia produktu pre konkrétneho zadávateľa. Tak ako si to vyskúšali ešte v začiatkoch pri tvorbe relaxačno-oddychovej zóny s drevenými hracími a oddychovými prvkami fungujúcej v rámci Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

Vernisáž výstavy: 25. 3. 2010 o 17.00 hod