DIALOGUE

od 9. 9. 2022 do 25. 9. 2022 (pondelok – piatok, 13.00 – 18.00 hod.)
Dizajn štúdio ÚĽUV

 

Dizajn štúdio ÚĽUV ponúka priestor začínajúcim i renomovaným dizajnérom, remeselníkom či výtvarníkom tvoriacim v rôznych oblastiach autorského dizajnu. Tento raz je v hľadáčiku tvorba z dielní študentov a absolventov autorského šperku v širokej škále foriem i materiálov ako napr. kov, zrkadlo, sklo, smalt, plast, textil, pierka, vlasy či micelárne huby, spracované rôznymi technikami.

 
 

Šperk je médium, ktoré je priamo previazané s ľudským telom a dokáže s ním komunikovať. Tento aspekt sa ale pri galerijnom vystavovaní zväčša vytráca a šperk sa stáva len estetickým objektom. Výstava prinavracia interakciu priamo na telo diváka. Zrkadliace plochy, na ktorých sú šperky nainštalované, umožňujú divákovi vidieť svoj odraz spolu s vystavovaným šperkom. Tak vzniká dialóg medzi šperkom a pozorovateľom.

Na výstave je možné vidieť tvorbu súčasných autorov z ateliéru S+M+L_XL – KOV A ŠPERK, Vysokej školy výtvarných umení, Bratislava a Jewellery and Metal MA studio, Moholy-Nagy University of Art and Design, Budapešť.

Výstava nesie názov DIALÓG, pretože rozhovor prebieha nielen medzi divákom a šperkom, ale aj medzi oboma vystavujúcimi ateliérmi.

Vystavujúci: Naďa Rezníčková, Elisabeth Nagyová, Nina Štefániková, Nina Válka, Nicola Horečková, Barbora Nemethová, Klára Valušková, Ivana Tilešová, Karin Šusteková, Dorota Sloviaková, Lucia Čarnogurská, Viktor Kováč, Eliška Surmová, Lucia Vlčeková, Klára Chytilová, Fanni Csizmadia, Judit Jeney, Miklós Laufer, Csaba Molnár, Anna Sümegh, Szilvia Rémiás, Sarolt Sógor, Antal Zilahi, Dániel Széles. 

Výstava je sprievodným podujatím medzinárodnej konferencie súčasného šperku ŠperkStret 2022, v rámci ktorej sa uskutoční komentovaná prehliadka výstavy dňa 23. 9. 2022 o 15.00 hod.