2015
RUD 2015-1 | RUD 2015-2 | RUD 2015-3 | RUD 2015-4

„Izba v izbe“ ako osobné múzeum a obraz inšpirácie

Marta Botíková

„Izba v izbe“ ako osobné múzeum a obraz inšpirácieV Múzeu slovenskej dediny v Martine v sobotu 27. 6. v krásnom bielom priezračnom priestore objektu Necpaly ožili pred zrakmi účastníkov vernisáže obrazy „maľované“ drôtom. Základ drôtených objektov tvorili kresby spred viac ako tridsaťpäť rokov. Pochádzali z náčrtníkov Julie Griffiths-Jones, autorky súčasnej výstavy, welšskej výtvarnej umelkyne a vysokoškolskej pedagogičky, ktorá pred mnohými rokmi navštívila Slovensko a strávila u nás polročný študijný pobyt. Následne sa sem opakovane vracala.
Výstava, ktorá sa z Martina presunula v auguste do Múzea oravskej dediny v Zuberci, bola vyvrcholením projektu, v ktorom sa autorka rozhodla prostredníctvom drôtených predmetov vytvoriť ilúziu zariadenia sedliackej izby v izbe múzejného objektu. Projekt má, podobne ako jej dielo, premosťovací charakter. Ktorýmkoľvek smerom sa zadívame, v priestore sa prelínajú zaujímavé obrazy a výjavy. Vidno prelínanie sveta welšskej roľníckej či baníckej domácnosti, s náznakom tkaných textílií, a slovenského roľníckeho domu, ktorému dominujú periny v obliečkach s bohatým dekórom.

 

Ďalšie články časopisu Remeslo Umenie Dizajn 03/2015:

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2015 > RUD 03/2015 > „Izba v izbe“ ako osobné múzeum a obraz inšpirácie