2015
RUD 2015-1 | RUD 2015-2 | RUD 2015-3 | RUD 2015-4

Milan Jánoš: technika štiepania vareného dreva

Petra Kolláriková

Milan Jánoš: technika štiepania vareného drevaTechnika štiepania vareného dreva je špecifická výroba, ktorú v dnešnej dobe ovláda málokto. Na Slovensku sa jej v súčasnosti venuje majster Milan Jánoš z Bratislavy. Do tajov tohto mimoriadne precízneho remesla ho zasvätil známy majster – jeho otec Jozef. S ÚĽUV-om spolupracuje od roku 1987, v roku 2014 mu bol udelený titul majster ľudovej umeleckej výroby za originálnu tvorbu v oblasti výroby z dreva.
Pri výrobe technikou štiepania sa používa výhradne jedľové alebo borovicové drevo. Veľmi dôležitá je trpezlivosť a presnosť pri narezávaní jednotlivých drevených plátkov. Keď sa už drevo začne rezať, prvý je okraj, ktorý je najhustejší. Majster drevo z okraja spracuje na určitú dĺžku na hobľovačke. Potom drevo varí vo vode, aby sa vyvarila živica. Po varení ho nechá ešte namočené vo vode a keď ide spracovávať jednotlivé plátky, z vody ich vyťahuje postupne. Vďaka presnej veľkosti jednotlivých plátkov je celý výrobok vyvážený.
Technikou štiepania vareného dreva vyrába Milan Jánoš holubice, tetrovy a pávy v rôznych veľkostiach. Pred pár rokmi sa venoval aj výrobe tienidiel na lampy v morenom alebo prírodnom prevedení, v súčasnosti sa ich produkcii už nevenuje.
Táto práca pre neho znamená relax, koníček, dedičstvo rodiny. Svojmu remeslu, ktoré dnes vykonáva popri zamestnaní, sa chce Milan Jánoš venovať aj naďalej.

 

 

Ďalšie články časopisu Remeslo Umenie Dizajn 01/2015:

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2015 > RUD 01/2015 > Milan Jánoš: technika štiepania vareného dreva