2014
RUD 2014-1 | RUD 2014-2 | RUD 2014-3 | RUD 2014-4

„Modrotlače“ v textilnej produkcii Bavlnárskych závodov v Ružomberku

Oľga Danglová

„Modrotlače“ v textilnej produkcii Bavlnárskych závodov v RužomberkuKedysi slávne Bavlnárske závody v Ružomberku, pôvodne najväčší bavlnársky závod v celej Rakúsko-uhorskej monarchii, by mali tento rok oslavovať 120. výročie svojho založenia. Počas ich existencie sa striedali obdobia stagnácie a rozkvetu. Po roku 1989 prešli závody neúspešnou privatizáciou a zostala už len značne zredukovaná firma.
Veľmi úspešným obdobím podniku boli 70. roky, kedy dominovalo návrhárstvo textilných dezénov. Mnohé z nich vznikali na báze adaptácií tradičných motívov uplatňovaných v modrotlači.
Strojový dezén „modrotlačí“ mal presnejšie kreslené kontúry a vzhľadom k technickým parametrom výroby mohol tvoriť menšie vzory. Vypomáhal si chemickými prísadami, o to bol slobodnejší v riešení farebných zostáv vzorov. V porovnaní s modrotlačou umožnil rozšíriť farebnú škálu až na 16 farebných zostáv.
Priemyselná produkcia ružomberských bavlnených „modrotlačí“ našla dobrú odozvu nielen v masovom meradle, ale siahali po nej aj dizajnéri a módni návrhári pri hľadaní náročnejších foriem odevného využitia. Žala úspechy na medzinárodných prehliadkach textilnej tvorby.

 

 

Ďalšie články časopisu Remeslo Umenie Dizajn 03/2014:

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2014 > RUD 03/2014 > „Modrotlače“ v textilnej produkcii Bavlnárskych závodov v Ružomberku