2014
RUD 2014-1 | RUD 2014-2 | RUD 2014-3 | RUD 2014-4

Osamelý bežec Antonín Hepnar

Ľubica Hustá

Osamelý bežec Antonín HepnarAntonín Hepnar, český dizajnér, umelec, interiérový architekt je predstaviteľ priekopníckej generácie, ktorá modernisticky predefinovala remeslo v československom prostredí. Pracuje s drevom a pozná jeho vlastnosti dokonale. Jeho tvorba je úzko prepojená takmer výhradne s jedným nástrojom – sústruhom. Táto mono špecializácia ho odlišovala od iných dizajnérov a umeleckých stolárov jeho éry.
Na scénu vstúpil v 50. rokoch 20. storočia, kedy absolvoval VŠUP v Prahe. Podstatnejší rozlet mu ale priniesli až nasledujúce dekády. Remeselná a technologická zručnosť, ktorou disponoval, bola veľmi zaujímavá pre jeho súčasníkov architektov. Podieľal sa na interiérovom vybavení viacerých vládnych budov v Československu. Navrhoval napr. drevené mreže na kúrenie, rôzne osvetľovacie telesá či kompozície do vinárne. Hepnar je vynikajúci dizajnér svietidiel – osvetľovadlá sú jednou z jeho hlavných tém. Jeho svietidlá majú až sochársky výraz vychádzajúci z organickej moderny. Charakterizuje ich maximálna redukcia na základné tvary, ale v detailoch mäkká modelácia, premyslená farebnosť, kombinácia s inými materiálmi. Postupne reflektoval dobové trendy napríklad v použití kovových materiálov, ale kombinoval ich opäť s drevom.
Najnovšie pracuje s plastifikáciou dreva. Je to technológia, s ktorou veľa experimentoval a priniesol do nej viaceré vylepšenia. Sústreďuje sa na vytváranie drevených mís a objektov.

 


Ďalšie články časopisu Remeslo Umenie Dizajn 01/2014:

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2014 > RUD 01/2014 > Osamelý bežec Antonín Hepnar