2013
RUD 2013-1 | RUD 2013-2 | RUD 2013-3 | RUD 2013-4

?GENERÁCIA?

Mária Hriešik Nepšinská, Markéta Nováková

Výstava ?GENERÁCIA? v Galérii Medium (18. 6. – 15. 7. 2013) ponúkla výber z aktuálnej tvorby ateliéru keramiky na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave a slovenskému publiku tiež predstavila osobnosť vedúceho pedagóga Daniela Piršča, ktorý sa venuje výrobe autorského porcelánu – art dizajnu – vo vlastnom štúdiu STUDIO PIRSC PORCELAIN v Mikulove.
Témou výstavy bola aktuálna a komplexná bilancia posledného obdobia fungovania ateliéru, ktorú výrazne ovplyvnil príchod nového pedagóga. Výber najlepších študentských prác sa pohyboval v širokom spektre odlišných výtvarných prístupov od dizajnu porcelánových predmetov až po voľné autorské projekty a inštalácie z rôznych keramických materiálov.
Na výstave boli prezentované práce pedagógov i študentov všetkých ročníkov od prváckeho kurzu, ktorí sa v ateliéri len udomácňujú, až po prezentácie častí diplomových prác. Kurátorským zámerom bolo hľadanie vzťahov, súvislostí alebo kontrastov medzi jednotlivými exponátmi, z toho vychádzalo celkové riešenie inštalácie a umiesťovania jednotlivých objektov, tak aby medzi sebou komunikovali.
Otázniky v názve výstavy majú v divákoch vyvolať zamyslenie, či sa jedná o novovznikajúcu generáciu výtvarníkov – dizajnérov, tvoriacich v tomto médiu.

 


Ďalšie články časopisu Remeslo Umenie Dizajn 03/2013: