2012
RUD 2012-1 | RUD 2012-2 | RUD 2012-3 | RUD 2012-4

Júlia Vlčková
novátorská krasličiarka

Anna Chlupová

Vyškrabované kraslice Júlie VlčkovejKraslice zdobené vyškrabovaním charakterizuje jednofarebný, zväčša tmavší základ vajíčka a biely tieňovaný ornament pripomínajúci rytinu. Tvorí sa vyškrabovaním pomocou ostrého predmetu. V minulosti sa používali pilník, britva, žiletka, hrubšia ihla, šidlo, prípadne hrot nožíka. V roku 2001 na podujatí Dni majstrov ÚĽUV po prvý raz prezentovala Júlia Vlčková zdobenie vajíčok technikou vyškrabovania elektrickou brúskou. Jej „novátorské“ kraslice zaujali ornamentikou, ktorú dosiahla jemnými ťahmi brúskou a bohatým tieňovaním motívov.

Vyškrabované kraslice videla prvý raz u svojej starej mamy. Otec, zamestnaný ako brusič v sklárňach v Lednických Rovniach, učil dcéru pracovať s brúskou, tvoriť motívy na úžitkové predmety zo skla. Táto práca ju však nebavila, ale prácu s brúskou využila na škrabanie vzorov na ofarbené vajíčko. Po čase si dala prácu posúdiť v ÚĽUV-e a začala s ním spolupracovať ako výrobkyňa. Postupne začala sama tvoriť nové vzory, najprv zoomorfné, potom figurálne. Júlia Vlčková získala v roku 2011 titul majsterka ľudovej umeleckej výroby v zdobení kraslíc.

 


Ďalšie články časopisu Remeslo Umenie Dizajn 01/2012:

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2012 > RUD 01/2012 > Júlia Vlčková - novátorská krasličiarka