2011
RUD 2011-1 | RUD 2011-2 | RUD 2011-3 | RUD 2011-4

Rub a líce

Mária Hromadová: EÚRub a líce bol názov témy 13. ročníka medzinárodnej súťaže textilnej miniatúry. Do výberovej prehliadky sa prihlásilo celkom 98 autorov zo 17 krajín. Súťaž bola otvorená aj pre študentov vysokých škôl výtvarného zamerania. Porota vybrala 39 autorov v profesionálnej a 16 v študentskej kategórii, ktorí dostali možnosť predstaviť svoje práce na záverečnej výstave. Popri slovenských a českých umelcoch už tradične najväčší záujem o účasť majú výtvarníčky z Fínska a Nórska, kde funguje dobre vybudovaná informačná sieť. Prvý raz sa v súťaži objavili aj práce umelcov z Francúzska, Izraelu, Kataru, Poľska, Švajčiarska a zo Švédska.
Téma ročníka podnietila tvorcov k rozmanitým spôsobom vyjadrenia. Vtipnými nápadmi a sviežosťou, úprimnosťou vynikali najmä študentské práce. Práce v kategórii profesionálnych umelcov nie sú natoľko bezprostredné vo svojej výpovedi, zato svojím rukopisom a náročným technickým stvárnením prezrádzajú osobnosť svojho tvorcu.
Samostatnými expozíciami sa na výstave predstavili ocenené účastníčky predchádzajúceho ročníka – Blanka Šperková ponúkla kolekciu závesných drôtených objektov inšpirovanú vesmírom, Mária Hromadová sústredila niekoľko svojich inštalácií, študentka Ľubomíra Abrahámová predstavila inštaláciu z kovu a drôtu, ktorá v máji získala ocenenie na mníchovskom veľtrhu umenia a remesiel. Mimoriadnym zážitkom bola inštalácia japonskej umelkyne Yuky Kawai, držiteľky ceny poroty 11. ročníka miniatúry.

 


Ďalšie články časopisu Remeslo Umenie Dizajn 03/2011: