2011
RUD 2011-1 | RUD 2011-2 | RUD 2011-3 | RUD 2011-4

Krok za krokom – objavujeme stratené v čase Marta Bošelová, Pavol Rusko

Matej Roba: Transformácia. Magnetofónové pásky, paličkovanie. 2011Projekt Objavovanie strateného v čase – umenie a remeslá etnografického charakteru regiónov Liptova a Oravy na Pedagogickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku sa začal realizovať v minulom roku. Jeho cieľom je objaviť a získať etnografické artefakty a vytvoriť študijnú zbierku ako súčasť vznikajúceho Centra etnografie a umenia ( C – ET – ART ) na škole.
Jednou z aktivít tohto projektu sú tvorivé dielne Prienik tradície a súčasnosti, organizované Katedrou výtvarného umenia Pedagogickej fakulty KU. Účastníkom poskytujú priamy kontakt s ľudovým umením, remeslom, autentickým prostredím a výtvarnými technikami a inšpiráciu nimi. Workshop Jednoduchosť a krása, ktorý viedol doc. Pavol Rusko, sa zameral na aplikáciu tradičných postupov do súčasného výtvarného prejavu, v tomto prípade bola inšpiračným zdrojom modrotlač. Účastníci workshopu s názvom Remeslo má zlaté dno (viedla ho akad. mal. Marta Bošelová) si osvojili základné remeselné zručnosti súvisiace s textilom: snovanie, tkanie na krosnách, pletenie na ručnom pletacom stroji. V oboch prípadoch vznikli zaujímavé práce, ktoré sú presahmi medzi výtvarnými médiami.

 


Ďalšie články časopisu Remeslo Umenie Dizajn 03/2011:

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2011 > RUD 03/2011 > Krok za krokom – objavujeme stratené v čase Marta Bošelová, Pavol Rusko