2011
RUD 2011-1 | RUD 2011-2 | RUD 2011-3 | RUD 2011-4

Katarína Hubová: Zabudnutá keramikárka Zuzana Zemanová

Zuzana Zemanová: SliepkaKeramická tvorba Zuzany (Žulky) Zemanovej je väčšinou roztrúsená medzi rodinou, priateľmi aj v domácnostiach neznámych ľudí, ale nachádza sa aj v zbierkach Slovenskej národnej galérie a Galérie mesta Bratislavy. Jej tvorbu však dnes málokto pozná.
Zuzana Zemanová sa narodila v roku 1910 v Liptovskom Mikuláši ako najmladšia sestra maliara Janka Alexyho. Začiatkom roku 1930 sa prihlásila na nedávno založenú Školu umeleckých remesiel (1928), aby si zrealizovala svoj sen modelovať. V tom čase mala skončené remeselné vzdelanie klobučníčky. Prihlásila sa na keramické oddelenie, ktoré na ŠUR viedla vtedy Júlia Horová. Zemanovej podstatnú časť tvorby tvorili funkčné, nadčasové predmety jednoduchých tvarov s výraznou a elegantnou glazúrou. Rôzne baňaté vázy vychádzajú z tradičných tvarov a rotácie kruhu, hoci sa nedá s istotou potvrdiť, či sama vytáčala, alebo túto prácu zadávala šikovným remeselníkom. Väčšiu časť jej zachovanej tvorby tvoria vázy. Tvar, proporcia a farba glazúry sú jej najsilnejšie výrazové prostriedky. Inú polohu jej tvorby poznávame vďaka zachovanej kolekcii figurálnych kompozícií, vykrajovaných mís, svietnikov, lámp, ktoré dekoratívnym riešením majú bližšie k secesným tendenciám. Žulka Zemanová po zákernej chorobe zomrela pomerne mladá vo veru 59 rokov (1969).

 


Ďalšie články časopisu Remeslo Umenie Dizajn 01/2011:

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2011 > RUD 01/2011 > Katarína Hubová: Zabudnutá keramikárka Zuzana Zemanová