2010
RUD 2010-1 | RUD 2010-2 | RUD 2010-3 | RUD 2010-4

Oľga Danglová: Čipky Boženy Janekovej

Prikrývky s motívmi spišskej čipky. Návrh B. Janeková, 1991, paličkovala J. MajerskáKľúčovou postavou, ktorá v rámci ÚĽUV-u vyznačovala líniu výtvarného myslenia a výrobných zásad v odvetví čipky, bola výtvarníčka a návrhárka Božena Janeková (*1929). Absolvovala Odbornú školu pre ženské povolania v Bratislave a v roku 1950 začala pracovať v ÚĽUV-e ako kreslička v krojovej dokumentácii. V rokoch 1956 – 1957 ju ÚĽUV vyslal na štúdium do Školského ústavu umeleckej výroby v Prahe. Tu sa zoznámila s vyspelou modernou českou čipkárskou školou, rozširuje si praktické skúsenosti s paličkovanou a šitou čipkou, zdokonaľuje sa v kreslení a návrhárstve. To všetko potom zúročuje počas vedenia výrobného odvetvia čipiek, ktorého sa zhosťuje v roku 1959.
Božena Janeková patrila k silnej generácii výtvarníkov zlatého obdobia ÚĽUV-u, 60. a 70. rokov. Od počiatku je jej tvorba poznačená hľadaním čo najvhodnejšieho výrazu čipky na praktické použitie v každodennom živote. Uplatňuje ho v početných návrhoch úžitkovo-dekoratívnych textílií – prestieraní, prikrývok, obrusov, určených pre interiér domácností. Aj preto pri výbere nití uprednostňuje ľan, konope, bavlnu, ktoré nevyžadujú prácnu údržbu.
Od 70. rokov začína B. Janeková rozširovať repertoár svojich návrhov o voľnú textilnú tvorbu. Začína obrázkami, navrhuje paličkované miniatúry, púšťa sa do nástenných závesov. Osobitná kapitolka vo voľnej tvorbe B. Janekovej patrí textilnému šperku.
Textílie podľa návrhov B. Janekovej boli prezentované v samostatných expozíciách, ale i početných súborných výstavách ÚĽUV-u doma i v zahraničí. V súčasnom výrobnom repertoári ÚĽUV-u sa stále stretávame s textíliami vytvorenými podľa jej návrhov.

 


Ďalšie články časopisu Remeslo Umenie Dizajn 04/2010:

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2010 > RUD 04/2010 > Oľga Danglová: Čipky Boženy Janekovej