Jitka Staňková: Kanafasovanie
Názov výstavy Evy Jandíkovej vystihuje projekt prezentovania textilného umenia zviazaného s tisícročnou tradíciou spracovania konkrétneho typu tkaniny – kanafasu. Výstava textilnej umeleckej tvorby sa uskutočnila v júni až septembri 2010 v Rychnove nad Kněžnou (Česká republika).
Až do začiatku 20. storočia bol kanafas v českých krajinách okrajovým javom tradičného spracovania vzorovaného plátna. Držal sa vďaka početným domácim tkáčom, ktorým ženy dodávali spradenú priadzu na spracovanie na ručných krosnách. Kanafas môže byť vzorovaný v oboch smeroch – v osnove aj útku – a väzbou môže meniť (plátno, keper, atlas atď.) kontrast i hustotu farebných vlákien. Táto tkanina s typickými pruhmi a kockami mala ozdobnú i obradnú funkciu. České kanafasy vyrábané v 19. storočí aj manufaktúrne sa stali vyhľadávaným tovarom i v cudzine. Vyvážali sa do Nemecka, Španielska, Portugalska i ďalších krajín. Český ľudový kanafas sa zaraďuje do európskeho i svetového vývoja významnými príspevkami tvorivého pojatia.
Ako „evergreen“ sa pruh a kocka na látke vracajú stále znova. Kanafas sa z úžitkového remesla povýšil do rádu umeleckej tvorby. Spôsob kombinácií a miešania farieb našla Eva Jandíková inšpiráciou v prírode. Vznikli nové rytmy, striedanie radov, gradácie, používa farebné tóny namiesto základných čistých farieb. Tkanina je mäkšia, jemnejšia, splývavejšia než tradičný kanafas. Výstava predstavila jej využitie aj v návrhoch odevov od súčasných výtvarníčok.
Ďalšie články časopisu Remeslo Umenie Dizajn 04/2010:
- O výrobcoch a výrobkoch...
- Oľga Danglová: Čipky Boženy Janekovej
- Nora Čechmánková: Valéria Gyurusiová
- Spolok pre zveľaďovanie domáckej výroby na Slovensku
- Katarína Čierna: Maľované ihlou na Insite 2010
- Jitka Staňková: Kanafasovanie
- Gabriela Luptáková: Keramická rozprávka z Prévelles
- Tibor Uhrín: Slama
- Mária Nepšinská: Medzinárodné sympózium umeleckého šperku Kremnica ‘10
- Tibor Uhrín: Štrikované graffiti