2010
RUD 2010-1 | RUD 2010-2 | RUD 2010-3 | RUD 2010-4

Gabriela Luptáková: Keramická rozprávka z Prévelles

Gabriela Luptáková: Pocta vode, umiestnená v Záhrade sôch v Prévelles V Prévelles, malej dedinke neďaleko Le Mans vo Francúzsku, sa pred ôsmimi rokmi začala tradícia bienále keramikov, ktoré vymyslel miestny keramik Philippe Ménard. Idea spočíva v tom, že si miestna asociácia keramikov každé dva roky zvolí krajinu a z nej pozve jedného keramika na trojmesačný rezidenčný pobyt zakončený výstavou diel, ktoré počas troch mesiacov vytvoril. Vyberie aj štyroch ďalších keramikov z tej istej krajiny, aby sa zúčastnili na záverečnej výstave, kam privezú svoje práce a vystavia ich spolu so štyrmi významnými keramikmi z Francúzska. Z vybratej krajiny sú pozvaní aj štyria tradiční hrnčiari, ktorých doplnia ich francúzske náprotivky. Súčasné umenie je postavené vedľa tradičného, takzvaného ľudového, na jednu úroveň. K tomuto starému remeslu tu prechovávajú veľkú úctu.
V rámci bienále v roku 2010 bola na štvrťročný tvorivý pobyt pozvaná Gabriela Luptáková a na sympózium spojené s výstavou vycestovali Anna Horváthová, Veronika Selingerová, Milica Podstrelencová a Ilja Holešovský, Daniela Jakubcová, Marian Liška, František Špička a Juraj Maco.

 


Ďalšie články časopisu Remeslo Umenie Dizajn 04/2010:

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2010 > RUD 04/2010 > Gabriela Luptáková: Keramická rozprávka z Prévelles