2010
RUD 2010-1 | RUD 2010-2 | RUD 2010-3 | RUD 2010-4

Mária Nepšinská: Dominantou je pre mňa kov. Rozhovor s Hany H. Kašičkovou

Hany H. Kašičková: Džuky a Ďoďo – Vianoce, 2005 Vyštudovaná textilná dizajnérka a šperkárka Hany H. Kašičková je zaujímavou osobnosťou v oblasti autorského šperku, za svoju autorskú tvorbu získala viacero ocenení (Kruhy na vode 2006 a 2008) a jej diplomový projekt sa nachádza v zbierke prestížnej holandskej Gallery Marzee. Venuje sa aj produkcii módnych šperkov a doplnkov v tandeme s Ľubicou Poncik. Navyše už niekoľko rokov pôsobí ako lektorka drotárskych kurzov v ÚĽUV-e a od roku 2004 organizuje vlastný projekt akadémie šperku na VŠVU v Bratislave.
Už jej diplomová kolekcia šperkov zaujala svojským prístupom k spracovaniu komiksu a neskôr ho ďalej rozvíjala. Série šperkov Živočíšna príťažlivosť (25 brošní) a Džuky a Ďoďo (5 x 5 brošní) sa vzťahovali na autorkin osobný život, rovnako ako séria H&M. Teraz ju inšpirujú farebné drevené kyjatické hračky. Pôvodný drevený materiál transformuje do súčasnejších materiálov – plastu, plexiskla a čierneho perspexu s vyrývanými pôvodnými krúžkovými vzormi a autolakmi i plátkovým zlatom. Kolekcia závesných Krížov alebo Kráľovstvo nebeské z roku 2008 sú čisto galerijné šperky. Sú inšpirované kovanými železnými krížmi zo slovenských kostolov z 19. storočia.
Letnú akadémiu šperku založila v roku 2004, dáva možnosť ľuďom vyskúšať si zlatnícke remeslo a nový pohľad na šperk. Letnej akadémii šperku predchádzalo lektorovanie v ÚĽUV-e – od tkáčskych kurzov cez drotársky až po kurzy autorského drôteného šperku.
V súčasnosti sa najviac venuje autorskému šperku. Rozpracovala kolekciu Simpsonovci, ktorá je akousi poctou tomuto kultovému seriálu. Vychádza z bohatej erbovej tradície na Slovensku, ale aj z kováčskej práce v podobe vývesných štítov a z erbovej tvorby súčasného grafického dizajnu.

 


Ďalšie články časopisu Remeslo Umenie Dizajn 03/2010:

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2010 > RUD 03/2010 > Mária Nepšinská: Dominantou je pre mňa kov. Rozhovor s Hany H. Kašičkovou