2008
RUD 2008-1 | RUD 2008-2 | RUD 2008-3 | RUD 2008-4

Beata Gerbocová: Ateliér textilného dizajnu vo Frankfurte

Každý rok sa začiatkom roka v nemeckom Frankfurte na brehu rieky Main koná veľkolepý kontraktačný veľtrh textilného dizajnu Heimtextil. Veľtrh je magnetom z viacerých dôvodov. Jedným z nich je expozícia Trendy, ktorá ohlasuje určujúcu farebnosť, štruktúry i motívy látok pre nastávajúcu sezónu. Ďalším dôvodom, ktorý priťahuje množstvo nákupcov a investorov je koncentrácia „fresh“ dezénov v sekcii Design. Tu sa textilní dizajnéri snažia predať svoje kow-how.
Súčasťou Heimtextilu je sekcia Campus, kde sa prezentujú ateliéry textilného dizajnu európskych vysokých škôl. Už druhýkrát bol do Campusu prizvaný aj Ateliér textilného dizajnu VŠVU v Bratislave vedený Mgr. Art. Máriou Fulkovou. Podnetom bola účasť na projekte Rooms for free. Toto medzinárodné fórum založili majitelia nemeckých textilných firiem a združuje šestnásť významných európskych akadémií a univerzít s výučbou dizajnu, napr. z Berlína, Lodže, Kodane, Helsínk, Linzu, Budapešti, Prahy. Jeho cieľom je poskytovať priestor pre stretnutia talentovaných textilných dizajnérov a rozvíjať spoluprácu medzi európskymi textilnými umeleckými školami. Slovensko so svojím súčasným stavom textilného priemyslu nemôže konkurovať krajinám s dlhou a bohatou tradíciou textilného priemyslu, ale slovenský dizajnér ako jednotlivec môže so svojím tvorivým potenciálom smelo siahať na tie najvyššie ciele. Nie je dôležite odkiaľ som, dôležité je, čo viem.

 


Ďalšie články časopisu Remeslo, Umenie, Dizajn 01/2008:
 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2008 > RUD 01/2008 > Beata Gerbocová: Ateliér textilného dizajnu vo Frankfurte