Anna-Maija Bäckman: TAITO FÍNSKO
Fínske remeslo na Slovensku
Fínska organizácia remesiel – Zväz umeleckých remesiel a umeleckého priemyslu Taito spolupracuje s Ústredím ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) už niekoľko rokov. Ako výsledok tejto spolupráce vzniklo o. i. PEKNÔ. SK, výstava slovenských tradičných a umeleckých remesiel, ktorá v rokoch 2006 a 2007 putovala po šestnástich miestach vo Fínsku. Turné sa začalo v Tampere a skončilo sa v Helsinkách v decembri 2007. Spolupráca pokračuje predstavením fínskych umeleckých remesiel na Slovensku. Výstava s názvom Taito Fínsko, ktorá sa otvára v Galérii ÚĽUV v Bratislave 13. 3. 2008, navštívi päť slovenských miest a do Fínska sa vráti v januári 2009. Jej cesta sa začne v Bratislave a bude pokračovať do Banskej Bystrice, Rimavskej Soboty, Košíc, Popradu a Ružomberka.
Úmyslom výstavy je predstaviť bohaté kultúrne tradície Fínska a ukázať, čím v súčasnosti žijú naše umelecké remeslá ako činnosť čerpajúca z tradície, no pritom moderná a tvorivá. Prostredníctvom tejto výstavy chceme zároveň upevniť spoluprácu medzi našimi krajinami a vytvoriť novú formu spolupráce a možností na kontakty medzi tvorcami v oblasti umeleckých remesiel.
Do výstavy Taito Fínsko prispeli svojimi prácami regionálne združenia tvorcov v oblasti umeleckých remesiel z rôznych častí Fínska. Mnohé z diel vznikli na základe tradície, druhá časť predstavuje celkom súčasný dizajn. Sú tu textilné výrobky od tradičných nástenných kobercov ryijy po pletené výrobky, keramika, práce z dreva, sklené šperky i práce zo šachoru.
Ďalšie články časopisu Remeslo, Umenie, Dizajn 01/2008:
- Ľubica Pavlovičová: Keramika z voľnej ruky
- Adriena Pekárová: MimoAriadna
- Zuzana Šujanová: Iná tvár papiera
- Sabína Jankovičová: České a slovenské sklo v exile
- Beata Gerbocová: Ateliér textilného dizajnu vo Frankfurte
- Mária Nepšinská: Zimný prieskum
- Mária Nepšinská: Vitamin fashion
- Viera Kleinová: peknô.sk v Helsinkách
- Anna-Maija Bäckman: TAITO FÍNSKO
- Anety Cintulová: Štefan Cyril Parrák – pocta kráľovi zberateľov
- Hany Kašičková: Šperk ako umelecký solitér
- Tibor Uhrín: Štiepané hračky z Erzgebirge -
Diskusia
- Mária Rošková: Etudy z dreva IX
- Katarína Vošková: Príbeh domu
- Kristiina Soini-Salomaa: Remeslá ako vzdelávanie, koníček a profesia -
Diskusia