2007
RUD 2007-1 | RUD 2007-2 | RUD 2007-3 | RUD 2007-4

Tibor Uhrín: Hračka ako tovar

Hračka od firmy Janoschik z NemeckaNorimberg je miestom konania najväčšieho veľtrhu hračiek a potrieb pre záujmové aktivity a voľný čas. Veľtrh je určený odborníkom z celého sveta a je významným prameňom informácií, ktorý umožňuje orientáciu na trhu. Tohto roku vystavovalo 60 krajín viac ako jeden milión výrobkov, z ktorých 60 000 sú novinky. Ponuka veľtrhu je rôznorodá a siaha od tradičných hračiek (plyšových alebo drevených) cez bábiky, modely železníc, potreby pre modelárstvo až po knihy, počítačové hry a vybavenie pre exteriérové aktivity.

Spomedzi vystavovateľov, pri ktorých som sa dlhšie pristavil, spomeniem niekoľko prevažne malých firiem. Ivan Vanečko pochádza zo Slovenska, je výrobca a obchodník s kvalitnými drevenými hračkami a objektmi z dielne českého dizajnéra Tomáša Svobodu. Žije v Nemecku a výrobky so značkou Janoschik realizuje v kooperácii s firmami strednej a východnej Európy. Má jasnú predstavu o tom, ako konkurovať ázijskej výrobe: dizajnom, kvalitným remeslom a materiálom.

Medzi drevenými hračkami dominuje ponuka miestnych tradičných výrobcov z oblasti Krušných hôr, najmä mestečka Seiffen, ktoré má vyše tristoročnú tradíciu výroby sústružených, štiepaných, rezaných a maľovaných figúrok, domčekov a luskáčikov.

Nemecká firma Jakobs ponúka veľké množstvo druhov didaktických, terapeutických hračiek a pomôcok pre rozvoj motoriky detí. Viditeľná je spolupráca s dizajnérmi a expertmi z oblasti pedagogiky a psychológie.

Vysokú remeselnú kvalitu výroby a spoluprácu s dizajnérmi si udržuje švajčiarska firma Naef. Jej produkty majú skôr dosah na intelekt – sú to hlavolamy a skladačky s farebnými optickými efektmi.

Potešiteľné je, že sa po rokoch objavil na veľtrhu dôstojný konkurent vo výrobe a predaji hračiek aj zo Slovenska. Firma Veva Product z Huncoviec tu predstavila štyri novinky – drevené stavebnice, pričom dve z nich využívajú aj plastové spojovacie prvky. Je to po rokoch útlmu výroby a rešpektu pred touto komoditou pozoruhodná udalosť.

 


Ďalšie články v časopise Remeslo, Umenie, Dizajn 02/2007:

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2007 > RUD 02/2007 > Tibor Uhrín: Hračka ako tovar