2007
RUD 2007-1 | RUD 2007-2 | RUD 2007-3 | RUD 2007-4

Monika Škvarnová: Strieborné šperky Remigie Biskupskej

Remigia Biskupská: Objav, 1993Výtvarníčka Remigia Biskupská na začiatku 70. rokov 20. storočia ako prvá na Slovensku vniesla ručne viazaný drôt do kategórie umeleckého šperku. Zaujal ju jasnou kresbou, tvárnosťou, pevnosťou, svetelnými kvalitami a nekonečnými možnosťami jeho variability. Technikou ručného ohýbania a viazania drôtu, ktorú si zvolila, sa priblížila k princípom pôvodného drotárskeho remesla. Počas takmer štyroch desiatok rokov tvorby šperkov Remigia Biskupská utvorila vlastný, veľmi osobitý umelecký výraz, ktorý v jednotlivých obdobiach tvorivo modifikovala.

V počiatkoch tvorby bol pre Biskupskej kompozície charakteristický dekorativizmus. Tvarovala náročné ornamentálne kompozície honosných náhrdelníkov, náramkov, módnych ozdôb na zápästia, čeleniek či koruniek. Možno v nich vyčítať inšpiráciu ľudovými prácami i veľkomoravskými ozdobami. Svoju zručnosť, fantáziu i intelekt potom naplno rozvinula vtedy, keď uplatnila svoj zmysel pre štylizáciu a abstrahovanie motívu. V 80. rokoch 20. storočia začala drôt kombinovať s polodrahokamami. V 90. rokoch dosiahla slobodu rukopisu čisto abstraktným vyjadrením. Jasnou kresbou drôtu, jeho svetelnými kvalitami a pružnosťou dosahovala v diele napätie a dynamiku. Najnovší princíp jej tvorby predstavujú hutnejšie štruktúry pletenín.

 


Ďalšie články v časopise Remeslo, Umenie, Dizajn 02/2007:

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2007 > RUD 02/2007 > Monika Škvarnová: Strieborné šperky Remigie Biskupskej