2006
RUD 2006-1 | RUD 2006-2 | RUD 2006-3 | RUD 2006-4

Viera Kleinová: Garden party

Ojka, Marianno: Šperky, 2006Dvaja mladí slovenskí výtvarníci - Ojka a Marianno - svoju spoločnú výstavu autorských šperkov v Dizajn štúdiu ÚĽUV navrhli ako záhradnú slávnosť.
Ojka – Katarína Ondrejková je absolventkou ateliéru voľnej textilnej tvorby VŠVU v Bratislave. Pre garden party navrhla šperky a odevné doplnky, ktorých spoločným motívom je florálne tvaroslovie. Najčastejšie boli štylizované rozety, objavili sa i šperky evokujúce podmorskú faunu či flóru. Iné odevné doplnky dýchali čarom starých vyšívaných kabeliek z 19. storočia alebo extravaganciou francúzskej haute-couture. Textilné východiská sú v jej dielach veľmi zreteľné, predovšetkým v materiáli a technikách. Nájdeme tu vyšívanie, šitú čipku, háčkovanie, francúzske uzlíky a pod. Príznačné je autorkino zaujatie pre miniatúrny rozmer, v ktorom s prehľadom využíva náročné textilné techniky.
Marianno – Marian Hornyák vyštudoval v ateliéri Kov a šperk VŠVU v Bratislave. Jeho kolekcia sa odvíja od geometrických tvarov, zahŕňa však aj brošne a náhrdelníky „kvetinových“ radov. Na jednej strane prísna geometria, na strane druhej opulentné, štedré formy a netradičné kombinácie materiálov.

 


Ďalšie články časopisu Remeslo, Umenie, Dizajn 02/2006:
 
 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2006 > RUD 02/2006 > Viera Kleinová: Garden party