2001
RUD 2001-1 | RUD 2001-2 | RUD 2001-3 | RUD 2001-4

Nájdete v predajniach ÚĽUV

Kolekcia modelov z predajne na Obchodnej ul. 64 v Bratislave

  • Elena Šišková: Kolekcia čiapokElena Šišková: Kolekcia čiapok. Polyester, šitie, aplikácia.

Prvotnou inšpiráciou autorky je mužská a ženská pokrývka hlavy - súčasti ľudového odevu. Motívy výzdoby pramenia vo výšivkách. Autorka z nich vybrala motívy a rozpracovala ich do vlastných variácií a naaplikovala na čiapky. Materiál navodzuje dojem teplej a mäkkej kožušiny, zároveň vyjadruje aj súčasný trend v materiáloch a farebnosti.


  • Zuzana Tamášová: Vlastná tkanina, bavlna, vlnaZuzana Tamášová: Kostým. Vlastná tkanina, bavlna, vlna.

Jednoduchý strih kabátika zvýrazňuje štruktúru tkaniny. Autorka predviedla na tkáčskych krosnách “hru s materiálom”. Sústredila sa na ňu v oboch zložkách plátnovej väzby – v osnove i útku. Bavlnené osnovné nite navlečené v brde v nepravidelných vzdialenostiach a vlnený útok s nerovnakou hrúbkou priadze spolu vytvorili charakteristický reliéf a štruktúru tkaniny.


  • Mária Jánošová: KostýmMária Jánošová: Kostým. Vlastná tkanina, vlna.

Ručne tkaný vlnený kostým je inšpirovaný spracovaním vlny a vzhľadom kožušiny, čo pripomínajú najmä strapce na odeve a predovšetkým na strapatom šále, resp. golieri. Celá práca je zhotovená na krosnách plátnovou väzbou. Strapce sú pri tkaní zakladané cez dve nite osnovy. Jednoduchý strih dáva vyniknúť dekoratívnosti “kožušinovej” obruby a goliera.

 


Ďalšie články časopisu Remeslo, Umenie, Dizajn 01/2001:

 

ULUV.sk > ÚĽUV > Časopis R_U_D > Archív ročníkov R_U_D > Rok 2001 > RUD 01/2001 > Nájdete v predajniach ÚĽUV