Narodenie, krst, detstvo

 
Narodenie, príchod nového človeka na svet, sprevádzal u našich predkov celý komplex úkonov, ktoré jednak chránili novorodenca a jeho matku od "zlých" síl a na druhej strane zabezpečovali jeho priaznivý život. V kúte izby mala matka pre seba a pre svoje novonarodené dieťa vyhradený priestor, oddelený od zvyšku interiéru kútnou plachtou.
Išlo o špecifickú formu textilnej plachty, zošitej z dvoch, prípadne troch, zriedkavejšie až piatich kusov ľanového, alebo konopného plátna. Po pôrode kútnu plachtu spravidla pôrodná baba pripevnila o strop, resp. zavesila na palicu, či hrable, zastoknuté v rohu postele. Zastieranie postele kútnou plachtou bolo na území Slovenska všeobecne rozšírené do konca 19. storočia a súviselo s vierou v jej magickú ochranu matky a novonarodeného dieťaťa.
.
 
Zobraziť:    Celý zoznam   A B C D E F G H CH I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z
6 položiek
Zoradiť: abecedne | podľa dátumu pridania
baba

baba

- (bapča, bapka, babenka) – označenie pre otcovu alebo matkinu matku, ale aj pôrodnú asistentku.

čepček

- (klobúčik, kápka) – zvyšok blany z plodového obalu, ktorý zostal prilepený na novorodencovi.
hračka

hračka

- – predmet určený na hranie, podporujúci tvorivosť a fantáziu dieťaťa.
kolíska

kolíska

-  – druh detského nábytku slúžiaci na spanie a odpočinok dojčaťa.
kútna plachta

kútna plachta

- (kútnica, zástelná plachta, záponná plachta, plachta pre šestonedieľku, zastielacia plachta, zasteľačka, presteradlo, plachta na záclonu, ketižová plachta, šestka) - obdĺžniková textília slúžiaca na priestorové oddelenie šestonedieľky od ostatného priestoru miestnosti v reálnom i magickom zmysle.
vigan

vigan

- (brusľačok, kabanka, kabanica, kabát, kaboš, kaftan, suknička, šurcik) – detský odev, keď sa dieťa začalo samostatne pohybovať.

ULUV.sk > Encyklopédie > Tematiky > Narodenie, krst, detstvo