Výtvarné dimenzie drotárstva

02.02.2007

Do 21. apríla 2007 je na Obchodnej ulici 64 v Bratislave pozoruhodná výstava súčasného drotárstva.

Otvorenie výstavy:
6. 2. 2007 (utorok) o 17, 00 hod.

Trvanie výstavy:
6. 2. - 21. 4. 2007 

Organizátori:

Ústredie ľudovej umeleckej výroby
Považské múzeum Žilina – Krajské múzeum pre Žilinský
samosprávny kraj

Kurátorka výstavy:

Mgr. Katarína Hallonová

Zameranie výstavy:

Majstrovské diela drotárstva z dielní súčasných výrobcov a diela profesionálnych výtvarníkov a dizajnérov zo SR, ktorí čerpali inšpiráciu aj technologické poučenie v odkaze drotárskeho remesla. Remeselné východiská tejto umeleckej disciplíny približujú na výstave aj staršie exponáty zapožičané z Drotárskeho múzea v Žiline.

„Drôt v súčasnosti nachádza rovnocenné uplatnenie tak v tradičnej ľudovej výrobe, ako aj v umeleckom remesle, dizajne a výtvarnom umení. Objavuje sa v úžitkových predmetoch, v interiérových doplnkoch, šperkoch, ale aj v plastike, objekte, reliéfe, inštalácii či dokonca v maľbe.
Remeselníci a výtvarníci skúmajú limity drôtu z hľadiska výtvarného výrazu a hľadajú stále nové možnosti využitia pôvodnej technológie. Do svojich výrobkov a výtvarných prác prenášajú logiku konštrukcie starých drotárskych artefaktov aj tradíciu opletania hlinených nádob, s drôtom experimentujú a kombinujú ho so širokou škálou najrôznejších materiálov. Pôvodné ľudové remeslo sa tak stáva zaujímavým východiskom pre všetkých, ktorí hľadajú originálny umelecký výraz.“

(Katarína Hallonová, z textu v katalógu k výstave)

Podrobné informácie o výstave Výtvarné dimenzie drotárstva »

« Späť