Underground for housewives

01.10.2007

Výstava v Dizajn štúdiu ÚĽUV prezentuje tvorbu a spoluprácu dvoch šperkárok - Slovenky Bety K. Majerníkovej  a Nemky Stefanie Klemp.  Autorky sa tu "podomácky" vyrovnávajú s prerodom z čerstvých absolventiek výtvarných škôl na „praktikujúce“ výtvarníčky – šperkárky.

1. 10. - 9. 11. 2007  

Dizajn štúdio ÚĽUV, Dobrovičova 13, Bratislava

Výtvarníčky Bety K.Majerníková a Steffany Klamp spolupracujú už dlhšie. Najskôr ich spojili štúdiá v nemeckom Trieri a na bratislavskej VŠVU, neskôr ako čerstvé absolventky týchto škôl začali vytvárať “spoločné“ diela. Prvýkrát ich predstavili v roku 2005 na výstave „ Erika and small personal gadgets“ v popradskej galérii. I naďalej si z času na čas vymenia svoje nedokončené šperky a nechajú tú druhú dokončiť ich podľa vlastných predstáv.


Bety K. Majerníková (1978)


Absolventka ateliéru Kov a šperk na VŠVU. V roku 2007 ukončila doktorandské štúdium na tej istej škole. V súčasnosti pôsobí ako asistentka práve vo svojom domovskom ateliéri. Popri tom sa venuje vlastnej tvorbe výtvarného šperku. Tematicky sa zaoberá otázkami pôvodnosti, originality a globálnych vplyvov. V jej prácach sa dajú nájsť šperky inšpirované nadnárodným dizajnom spotrebnej elektroniky, ako aj práce čerpajúce z národných tradícií a histórie. Vo svojej tvorbe využíva množstvo materiálov a techník, od klasických zlatníckych až po experimentálne. Často používa striebro, rôzne kovy, kamene, ako aj drevo plasty, gumu, latexy, epoxidové materiály a pod.

Stefanie Klemp (1979)


Nemecká výtvarníčka – šperkárka. Je absolventkou výtvarnej školy v nemeckom Idar-Obersteine v Nemecku, známej nielen kvalitou výučby, ale aj nadväznosťou na tradičné remeslo tohto mesta - brúsenie kameňov. Počas štúdia Stefy Klamp absolvovala jeden semester v ateliéri Kov a šperk VŠVU v Bratislave. Jej diplomová práca „Erika“ získala cenu udeľovanú každý rok vybraným diplomovým prácam z celého sveta poprednou holandskou galériou šperku, Galerie Marzee. Vo svojich prácach experimentuje s netradičnými materiálmi a formami. Jej vzťah k prírode je citeľný v materiáloch, ktoré preferuje: drevo, plsť, keramika, vlna... rada pracuje aj s kovom a kameňmi. Autorka rada nachádza nové možnosti prezentácie a vystavovania svojich prác, ktoré sa aj vďaka jej ekologickému cíteniu často ocitajú v exteriéroch - prírodných prostrediach. Jej diela boli vystavované vo viacerých krajinách Európy i v USA.

Fotoreportáž z otvorenia výstavy  >>>

« Späť