ÚĽUV vydáva jedinečné dielo profesora Oskára Elscheka

15.12.2020

Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) vydáva v edícii Tradícia dnes jedinečné a zároveň najrozsiahlejšie dielo profesora Oskára Elscheka Slovenské ľudové hudobné nástroje – včera a dnes. Táto hodnotná práca, ktorá pôvodne vyšla v nemeckom jazyku v roku 1983, bude po prvýkrát uvedená na trh v slovenskom jazyku v limitovanej edícii v náklade 500 kusov.

V stredu sme spolu s Petrom Jantoščiakom a Mariánom Plavcom pokrstili novú publikáciu uznávaného profesora Oskára Elscheka s názvom Slovenské ľudové hudobné nástroje – včera a dnes. Autorom je profesor Oskár Elschek, ktorý patrí medzi špičku  slovenských etnomuzikológov a etnoorganológov.

Dielo má encyklopedický charakter, čitateľom prináša poznatky o viac ako dvesto slovenských ľudových hudobných nástrojoch s rozšíreným popisom a charakteristikou každého z nich vrátane rozmerov, spôsobov výroby a hry na nich. Práca obsahuje aj desiatky tabuliek, zoznamov, mier, notových zápisov aj repertoár najlepších tradičných interpretov a výrobcov z celého Slovenska, ktoré dopĺňa hodnotná fotografická príloha.  Táto unikátna etnoorganologická práca nebola do dnešných dní vydaná v slovenskom jazyku, jej pôvodná nemecká verzia (1983) roky slúžila vedeckým a odborným pracovníkom ako cenný zdroj informácií, ku ktorému sa dostali najmä tí jazykovo zdatnejší. Sme preto radi, že ÚĽUV má možnosť podieľať sa na uvedení slovenského vydania tejto knihy na náš trh.  

Nenechajte si ujsť jedinečné a zároveň najrozsiahlejšie dielo profesora Oskára Elscheka. Knihu Slovenské ľudové hudobné nástroje – včera a dnes už teraz nájdete v predajniach ÚĽUV alebo si ju môžete objednať prostredníctvom formuláru na našej webovej stránke http://www.uluv.sk/sk/web/publikacie/edicia-tradicia-dnes/.

« Späť