Tradičné inšpirácie v súčasnom dizajne

19.09.2022

Pri príležitosti finisáže výstavy REMESLO MÁ MODRÉ DNO v Sobášnom paláci v Bytči pripravil ÚĽUV odborný seminár pod názvom TRADIČNÉ INŠPIRÁCIE V SÚČASNOM DIZAJNE venovaný tendenciám v súčasnom slovenskom módnom dizajne.

O tradičných inšpiráciách v súčasnom dizajne tu budú 27. septembra 2022 s módnou žurnalistkou, historičkou a pedagogičkou Danou Lapšanskou diskutovať textilní a odevní dizajnéri z výstavného projektu TRADÍCIA V DIZAJNE – odev so všitou tradíciou Marcel Holubec, Lubica Poncik, Henrieta Tholt a tiež textilný dizajnér zaoberajúci sa výrobou modrotlače Matej Rabada.

Stredná a mladšia generácia autorov pôsobiacich v oblasti textilnej a odevnej tvorby prináša novú dynamiku i spôsob kreatívneho uvažovania o móde inšpirovanej tradičnými remeslami. Z ich tvorby je citeľný návrat k prírode, prírodným materiálom a udržateľnosti, ktorý je dnes význačným trendom aj vo svete. Diskutujúci autori sa zamerajú aj na predstavenie výstavného projektu Tradícia v dizajne – odev so všitou tradíciou, ktorý sa zrodil z potreby dialógu s našou minulosťou, našimi koreňmi. V rámci neho vytvorili dizajnéri viaceré modely osobitne pre ÚĽUV. A hoci má každý autor rozpoznateľný a originálny rukopis, všetkých spája inovatívna väzba na tradičné remeslo, tradičné technológie i motívy. Spoločnou tendenciou je aj návrat k poctivosti remesla a úcta k stáročia pretrvávajúcim hodnotám.

Program:

10.00 – 11.30 odborný seminár
12.00 – 12.45 komentovaná prehliadka výstavy Remeslo má modré dno s kurátorkou Ľudmilou Mitrovou z Východoslovenského múzea v Košiciach
15.00 komentovaná prehliadka v rámci finisáže výstavy Remeslo má modré dno s kurátorkou Ľudmilou Mitrovou z Východoslovenského múzea v Košiciach

Vašu účasť na podujatie nahlasujte do 26.9.2022 e-mailom: alena.pastorkova@uluv.sk. Vstup je voľný.

Tradičné inšpirácie v súčasnom dizajne

« Späť