SLOVERIGE - SLOVENSKÉ A ŠVÉDSKE REMESLÁ

23.09.2010

Ústredie ľudovej umeleckej výroby v spolupráci so švédskou organizáciou Svensk Slöjd si Vás dovoľuje pozvať do svojich výstavných priestorov na výnimočnú medzinárodnú výstavu. Projekt Sloverige predstavi súčasnú slovenskú a švédsku remeselnú výrobu.

Vernisáž 21.9.2010 o 15.00
Galéria ÚĽUV, Banská Bystrica, Dolná 14

25 švédských a 25 slovenských autorov dokazuje svojou tvorbou nielen zručnosť, silu ľudovej tradície, ale aj príbuzné estetické cítenie. Výstava je originálna a objavná práve vo svojej konfrontačnej rovine dvoch tak kultúrne odlišných a predsa blízkych krajín. Presvedčí nás o tom, že aj keď sme každý iný, predsa sme si podobní.
Sloverige sa pohráva s tajomnom v umeleckom remesle - kladie hádanky, ktoré výrobky odkiaľ pochádzajú. Napokon však možno nezáleží až tak na tom, z ktorej kultúry a tradície tvorba vychádza, postavená vedľa seba sa dopĺňa.

Počas roku 2009 bolo Sloverige prezentované na niekoľkých vybraných miestach vo Švédsku s rozličnou tematikou každej výstavy. Špecifickosť kolekcie jej dovoľuje prispôsobiť sa typickým charakteristikám ľudovej výroby jednotlivých oblastí. Bude pozoruhodné sledovať akú zmenu doň vnesú slovenské tradície.

« Späť