Pocta Valérii Benáčkovej

23.09.2010

Galéria ÚĽUV v Tatranskej Lomnici vás pozývá na výstavu maľby na sklo - Pocta Valérii Benáčkovej.
vernisáž: 16.9.2010 o 15.00

organizátor: Ústredie ľudovej umeleckej výroby
miesto: Galéria ÚĽUV, Tatranská Lomnica 36
foto: Miroslav Pokorný
Galéria ÚĽUV v Tatranskej Lomnici vás pozývá na výstavu maľby na sklo - Pocta Valérii Benáčkovej.

Výstava malieb na skle Valérie Z. Benáčkovej je našou poctou umelkyni, ktorá už takmer päť desaťročí vytvára pre nás svoje jedinečné, originálne umenie. Inšpirovaná históriou, ľudovou tradíciou i starou technológiou umenia maľby na skle prináša vo svojej tvorbe neobmedzený, obdivuhodný register námetov. Ten zahŕňa množstvo zvykoslovných vidieckych prejavov spojených s najväčšími sviatkami roku, no nájdeme v nich aj témy týkajúce sa viacerých starých remesiel a vôbec života na vidieku. V jednej časti svojho diela zaznamenáva poetické, neskutočné príbehy, odohrávajúce sa v prírodnom prostredí, plnom čara a kúziel. Celá jej tvorba sa neustále vyznačuje hľadaním nových námetov, ktoré sa svojím duchovným poslaním viažu na staré ľudové tradície, no na druhej strane ich aj prekračujú a vyvárajú nové podoby, i kvalitu obsahu.
Keďže maliarka žije už dlhý čas v Prahe, kde svoju tvorbu často aj vystavuje, nachádzame medzi námetmi aj dielka, ktoré sú drobnou oslavou historických pražských zákutí, no takmer vždy doplnených ľudovými postavičkami, takými, aké dodnes stretáva pri rôznych príležitostiach na Karlovom moste v Prahe. Námetmi z posledných, najnovších malieb na skle, vzdáva hold Bratislave a jej charakteristickým, najmä architektonickým osobitostiam.
V. Benáčková vkladá do svojich obrázkov nielen príjemnú, živú farebnú škálu ich obsahu, ale aj jemnosť a nehu, vlastnosti, ktoré ju aj ako ženu dokonale charakterizujú.

« Späť