Nový školský rok s Huncútom

06.06.2019

Huncút je pracovný zošit určený pre deti mladšieho školského veku, ktorý hravou formou sprostredkúva tradície ľudovej kultúry na Slovensku. Na príklade typických tradičných predmetov sa deti môžu oboznamovať so vzormi, tvarmi či materiálmi charakteristickými pre daný región. Obsahuje omaľovánky, vystrihovačky, doplňovačky, dieťa má možnosť porovnávať a triediť geometrické tvary a zároveň si precvičovať jemnú motoriku.

Huncút v regióne... vychádza od roku 2012 po jednotlivých regiónoch Slovenska. Celkovo je už pokrytých všetkých 17 regiónov: Spiš, Liptov, okolie Bratislavy, Orava, Tekov, Zemplín, Podpoľanie a Horehronie, Šariš, Stredné Považie, Gemer a Malohont, Záhorie a Myjava,  Hont, Abov a Turňa, Ponitrie, Turiec, Novohrad, Podunajsko.

Pre pracovné zošity Huncút vydalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu odporúčaciu doložku. Pracovné zošity sú využiteľné ako súčasť aktivizujúcej, interaktívnej učebnej metódy prierezovej témy Štátneho vzdelávacieho programu „Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra“, ako aj pri ostatných výchovách venujúcich sa kultúre a spoločnosti.

Pracovný zošit má 9 listov. Jednotlivé pracovné listy sú venované ľudovému výrobku, remeslu alebo tradičnej činnosti, pričom na zadnej strane listu je zároveň uvedená charakteristika a krátky popis. S každým listom je možné pracovať samostatne. Pracovné listy sú plnofarebné, kresby sú v reálnych proporciách. Vzory a motivika zobrazovaných predmetov vychádzajú z pôvodných regionálnych predmetov, z ktorých mnohé sú súčasťou fondov Múzea ľudovej umeleckej výroby ÚĽUV.

Cena jedného pracovného zošita je 2,- €. Pri objednávke nad 20 kusov z jedného pracovného zošita je cena jedného výtlačku 1,50- €. Objednanie pracovných zošitov je možné cez formulár, priamo na adrese redakcie prostredníctvom elektronickej pošty na publikacie@uluv.sk resp. telefonicky na t.č. +421 905 283 764. Dodanie objednaných pracovných zošitov je naplánované V SEPTEMBRI – K ZAČIATKU ŠKOLSKÉHO ROKA 2019/2020.

Je naším záujmom, aby sa pracovné zošity stali súčasťou poznávacieho procesu súčasných školákov, ktorí si tak budú môcť lepšie osvojiť tradície a naše kultúrne dedičstvo.

 

Nový školský rok s Huncútom

« Späť